73 D geen nadeel kan worden genoemd, daar bij het voorw. gaan van die vewn., de vij. pag.opstellingen t.g.v. het voorbereidende art.vuur zijn ge desorganiseerd. Een vuurwals vernietigt de bekende en vermoedelijke pag. stellingen. Slechts wanneer een terreindeel is in te zien en derhalve het pag. onder waargenomen art.vuur heeft gelegen, breekt de vew.aanval los door het naar voren verplaatsen der waarnemingsorganen, door stel- lingverwisselen of door meerijdende kanon-vewn. wordt dan in het vol gende terrein de pag.bestrijding wederom uitgevoerd, alvorens de vewn. opnieuw voorw. gaan. Dit systeem is opgebouwd uit de gedachte, dat het projectiel machtigei is dan het pantser als zoodanig moet het als juist erkend worden. Of het echter den aanvaller zal gelukken met zijn art.vuur het goed gedekte pag. van den verdediger zoo grondig te desorganiseeren, dat de vewn. van dit geschut geen hinder meer zullen ondervinden is een vraag, die naar S. s oordeel wel ontkennend zal moeten worden beantwoord, met welke conclusie wij volkomen kunnen instemmen. Gebruik van vewn. Mj. Sudre geeft in La Revue d'Inf. van Sept. 1938 een voorbeeld van het gebruik van vewn.afdn. en komt aan het slot tot de volgende conclusies 1. Het is de cie., gecommandeerd door haar kapitein, die bij elke ge vechtshandeling de eenheid vormt, waarmede wordt geageerd de cie, mag nooit worden gesplitst. 2. De taak van den cie.cdt. is zwaar hij moet steeds op de hoogte zijn van den toestand en van de plannen van zijn chef op den juisten tijd voorstellen doen m.b.t. het gebruik van de vewn. doorloopend alle voorbereidingen treffen, welke noodig zijn om een snel inzetten van de vew.cie. mogelijk te maken al zijn activiteit en besluitvaardigheid ter beschikking stellen voor de verwezenlijking van de plannen en bevelen van zijn chef voorstellen m.b.t. het gebruikbehulpzaam zijn bij de redactie der bevelen v.w.b. de vew. eenheden verplaatsingen van de vew.afdn. boven alles het verlangen hebben om snel en tijdig te worden ingezet „pour économiser la vie des fantassins". Vew. bestrijding in den S p. burger-oorlog. Kap. Le Gouest vermeldt hieromtrent in vorengenoemde aflevering van de Revue d'Inf. naast vele reeds bekende gegevens nog het volgende 1. Pag. vuurt in 't algemeen tot 700 m nauwkeurig onder gunstige om standigheden tot 1000 m. 2. De ondervinding heeft geleerd, dat mobiliteit bij pag. onontbeerlijk is, vooral daar mobiel res.pag. tegen eventueele doorgedrongen tanks moet kunnen worden ingezet. 3. Het pag. van klein kaliber is van veel waarde gebleken het heeft uit werking tegen de vij. pantsers en kan toch gemakkelijk de inf. volgen. 4. De overmacht van een kanon als vew.bewapening is van veel waarde gebleken. T.a.v. de bewapening teekent de S. nog aan, dat de Sp. burgeroorlog beves tigt, wat reeds in Ethiopië was gebleken de geringe gevechtswaarde van den slechts met mitrn. bewapenden vew. De Italianen hebben daarom in hun Ansaldo-Fiat een kanon van 37 mm geplaatst; men onderscheidt nu kanon-vewn. en mitr.-vewn. V e r w n. art. vlgn. Luit. kol. Braun houdt in M.W. nr. 10 van Sept. '38 een warm pleidooi voor nauwe samenwerking tusschen bovenvermelde wapens. S. acht een tankaanval op een goed ingerichte stelling zonder steun van veel ait. en

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 75