74 vlgn. ondenkbaar. Zijn minimumeischen luiden als volgtEen aanval van een versterkt reg. inf. met 1 tankbat. moet worden gesteund door a. 1 afd. art. voor samenwerking met de inf. b. 1 afd. art. (z.m. „gelandegangig" gemot.) voor samenwerking met de vewn. c. div. of korpsart. voor bestrijding van de vij. bijn. d. gevechtsvlgn., welke den tankaanval begeleiden zijn deze niet beschik baar, dan in elk geval een paar vb.- en vk.vlgn. N.B. Bij gebrek aan art. kan taak c door de onder d genoemde vlgn. worden uitgevoerd. Beveiliging van gemot, marschcol onnes. Wim Brandt wijst in M.W. nr. 4 van Juli '38 op de moeilijkheden m.b.t. de beveiliging van gemot, marschcolonnes. Ook de voorste bev.afdn. moeten zich snel verplaatsen, willen zij den marsch niet ophouden. Zij zien dan veel minder dan 's vijands in het zijterrein opgestelde waarnemers. Sluiten laatstgenoemde den terugtochtsweg der snelle vk.middelen af, dan bestaat er veel kans, dat bij de gemot, colonne geen enkel bericht van 's vijands aanwezigheid binnenkomt. Cav. kan men nog in beperkte mate in het zij- terrein sturen gemot, onderdeelen alleen bij gebruik van rupsband-voer tuigen en dan in nog beperkter mate dan de cav. Toch hebben juist gemot, colonnes een goede beveiliging noodig, daar zij minder vlug in het terrein zijn ontwikkeld dan troepen te voet. S. acht de verkenning het best verzekerd door 15 wielrijders met een lastauto bij de beveiliging in te deelen 5 wrn. verkennen, terwijl de overige 10 de aflossing vormen. S. denkt zich de marschindeeling als volgt le. 2 a 4 paun. 2e. wrn. spits van 5 man 3e. 100 a 300 m daarachter een motorzijspan met lichten mitr.; 4e. 100 m daarachter 1 stuk pag.; 5e. de spitscdt. in personenauto met radioverbinding, waarbij 2 a 4 motorordon nansen 6e. 100 a 300 m daarachter een vrachtauto met 10 wrn. (aflossingen voor de onder 2e genoemde wrn.); 7e. de spitscie.; 8e. de voorhoede 9e. de hoofdmacht. De paun. zorgen voor de vk., de wrn. voor de beveiliging (voor het doorzoeken van huizen enz. kunnen de wrn. op de vrachtauto worden gebruikt). Een dergelijke beveiligende afdeeling zal geen grootere gemiddelde snel heid dan 12 a 15 km/u kunnen ontwikkelen, terwijl die van de hoofdmacht wel 3 maal zoo groot kan zijn. Deze snelheid zal dus niet kunnen worden uitgebuit, doch zal kunnen worden aangewend om de .beveiliging tegen vlgn. te vergrooten. De volgende methode wordt daartoe aanbevolen. De colonne verplaatst zich van gedekt opstellingspunt tot gedekt opstellingspunt, welke z.m. 10 a 15 km uit elkaar liggen de verplaatsingen geschieden voertuigsgewijze en worden zoodanig geregeld, dat gelijktijdig slechts weinig voertuigen, en dan met groote afstanden, op den weg zijn. Vewn. en vlgn. b ij den modernen aanval. W. Daschkewitsch-Goebatsky deelt in D.W. 1938 Heft 42 enkele Russische gevolgtrekkingen uit den Spaanschen burgeroorlog mede. Veel waarde wordt gehecht aan de medewerking van vewn. en vlgn. bij den modernen aanval. De vewn. treden in 3 golven op le golf, bestemd voor in de diepte gelegen doelen2e golfinf. begeleiding 3e golf kan voor volledige vernietiging van den vijand worden aangewend, benevens voor het uitvoeren van stooten tegen vijreserves. Afstanden tusschen de golven 2 a 300 m. Het succes van een vew.aanval moet worden verkregen door steun van art. en vlgn.; het is een eerste vereischte het vij. pag. te ver nietigen. Elke vew.cie. moet beschikken over een eigen sie. gemech. en gepantserde art. voor vernietiging van pag. en mitrn. De art. steun geschiedt door een vuurwals dan wel door vuurconcentratieseen vuurwals moet minstens de dubbele breedte van het aanvalsfront hebben (misleiding).

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 76