76 behandelt o.a. de Fr. „chenillettes de ravitaillement". Het geheel is van duidelijke illustraties voorzien. De tactische voorbeelden zijn zeer eenvoudig gehouden en zijn (gezien de bedoeling van de uitgave begrijpelijkerwijze) min of meer aan de bewapening aangepast. In het hoofdstuk over indirect vu. met mitrn. wordt deze vuurwijze in het algemeen voor den bewegingsoorlog veroordeeld. Het mag door de gewone inf.onderdeelen slechts dan worden toegepast, indien op eenvoudige wijze en ten koste van weinig mu. bepaalde resultaten zijn te verwachten (storende vun. om den vij. tot vroegtijdige ontwikkeling of tot omzichtig voorwaarts gaan te dwingen, om hem te hinderen in zijn gereedstelling, enz.). Meer ingewikkelde methoden, indien al toegepast, dienen aan speciale mitr.eenheden te worden overgelaten. Organisatie. De vorenbeschreven Madsenuitgave geeft als voorbeeld van de org. van een modern reg. inf. het volgende a. Stafcie. met 1 vb.sie. (telefoon- en optisch materieel), 1 sie. ruspsband- voertuigen voor mu.aanvoer (chenillettes de ravitaillement), 1 geneesk. en 1 pioniersie. b. 1 Cie.Wm. a 3 sien. elk met 4 lt.madsenmitrn. op affuit en een sie. motorrijders met vier 20-mm. madsenkanonnen. c. 3 batn., elk a 1 stafcie. met 1 vb.sie., 1 mu.sie. (karren), 1 geneesk.sie., 1 mrt.sie. (vier 81-mm mrtn.) en 1 pioniersie. 4 fus.cien. a 4 sien. elk met 4 lt.madsenmitrn. op affuit. 1 cie. inf.geschut a 3 sien. met elk vier 20-mm kanonnen op It.vd.affuit, 1 sie. van vier 20-mm kanonnen op universalaffuit (grond- èn ld.doelen) en 1 mu.sie. d. 1 cie. inf.geschut a 2 sien., elk met drie 37-mm madsenkanonnen, 1 sie. met vier 20-mm kanonnen op universalaffuit en 1 mu.sie. e. Reg.Trein, gemotoriseerd (mu., bagage en verpleging). De op de org. gegeven toelichting behandelt als voornaamste onderdeel de voordeelen, welke aan de affutage der It.mitm. zijn verbonden. Genoemd wordende groote vu.kracht van de fus.cie., gelijk te stellen met een mitr.cie., het gemakkelijke schieten, ook door minder goed geoefenden (oudere jaarkin. militie) en de gemakkelijke aanvoering, doordat alle onder- deelen een groote eigen vu.kracht hebben en dus niet met centraal inge deelde vu.kracht (mitr.cie.) gemanoeuvreerd behoeft te worden. Opmerking verdient de uitrusting der It.mitrn. met periscoopvizier en Bowdenaftrekinr., waardoor geheel gedekt kan worden gevuurd. v. S. Artillerie. Waarneming en vuurleiding. Het artikel Un procédé topographique de liaison infanterie-artillerie (R.T.C. 10, kap. Redon) vestigt er de aandacht op, dat de regeling van vuren uit voorste lijn zich niet meer in zoo groote belangstelling verheugt nu de vb.middelen zooveel zijn verbeterd (radio). Terecht zegt S. dat er echter nog een zeer belangrijk punt onder de oogen blijft te zien de plaatsbepaling van het doel. Hij geeft enkele oplossingen aan de waarnemer in of nabij de voorste lijn moet beschikken over een afstand- en een boussole-hoek meter met deze instrumenten maakt hij bij gebruik van de kaart 1 50.000 geen grootere fouten dan 30 m, hetgeen S. voldoende nauwkeurig acht. Wij vestigen er de aandacht op, dat met waarnemer hier niet alleen de artillerist, doch en terecht ook de infanterist is bedoeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 78