worden berekend, dat over 30 jaren de bevolking van Egypte 25 millioen zielen zal tellen.1) Willen de lezers zich. even goed indenken wat het bet eekent, dat over 30 jaren in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee twee Islamietische volken zullen heerschen van 32 en 25 millioen zielen, waarachter dan nog de Islamietische naties van Saoedië, Syrië, Irak en Iran staan Over de afschaffing van het Khalifaat, den 3en Maart 1924, merken wij op, dat men deze minder moet zien als een anti godsdienstige actie, dan wel als een maatregel ter beveiliging van den Staat. In de eerste plaats werd die afschaffing, alvorens de Nationale Vergadering haar aannam, door een fetwa van de hoogste geestelijkheid goedgekeurden in de tweede plaats voerde Kemal de scheiding van Kerk en Staat door, omdat hier door de pan-Islamietische politiek van Abdoel Hamid openlijk werd afgezworen. Toch heeft de bewust gevoerde leekenkoers aan Kemal heel veel moeilijkheden bezorgd, omdat een deel van de geestelijkheid zich niet kon neerleggen bij het verlies van hare machtsstelling, en daarom bleef konkelen met de verbannen leden van het huis Osman en de Republiek bleef bestrijdenwat dan weer tegenmaatregelen uitlokte. Toen daarop midden 1926 een aanslag op Kemal werd gepleegd, was van een verzoening tus- schen Staat en Clerus geen sprake meer. Voor de jeugdopvoeding en het schoolwezen heeft Kemal ontzaglijk veel gedaan. Door de invoering van het latijnsche schrift bestreed hij met succes het analphabetisme, waarmede hij vooral de jeugd aan zich bond. Een moderne rechtspraak naar Europeesch voorbeeld heeft het willekeurige oude kanonnieke recht vervangen. De vrouw is van harem-slavin een vrij mensch gewordenpolygamie is in Turkije strafbaar. Het krachtige nationaliteitsgevoel heeft er toe geleid, 'dat de sterke minderheden in den staat zijn opgeruimd van de 1% millioen Grieken zijn er 1 millioen gedwongen uitgewisseld tegen Vz millioen Moeham- medanen. Het Armenische minderheden-probleem was tijdens den oorlog reeds opgelost door de verdrijving en uitroeiing van 2 millioen Armeniërs. Thans zijn nog slechts 1.2 millioen Koerden een nationale minderheid in Turkije welker nationaliteit Kemal echter met geweld heeft gebroken, zij worden Turken. Aan de industrie is door het 5-jarenplan van 1934 een krachtige impuls gegeven. Op het gebied van suiker, graan en textiel is Turkije reeds onafhankelijkfabrieken van staal, glas, papier, kunstzijde e.v.m. zijn opgericht. Geologisch wordt het geheele land scherp geëxploreerd en met succes in 1937 is onder meer een ijzermijn ontdekt welke zeer hoogwaardige ertsen levert van 68 b Paul Schmitz, Kaïro. All Islam Weltmacht von morgen 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 7