hij aanvankelijk vliegt, des te grooter wordt de snelheid tijdens de duikvlucht", hetgeen de trefkans van de Id.art. zeer ongunstig beïnvloedt het aanvallende moderne toestel zal, uit groote hoogte duikende, zijn afwerppositie sneller kunnen bereiken dan het Id.proj. die hoogte, loch acht S. directe bestrijding de eeniige juiste; spervuren vereischen reeds voor het afschieten van een enkelen aanvaller een zeer groot aantal bijn. en astronomische aantallen schoten. Ook in het schieten met luistertoestel- len alleen (dus zonder zoeklichten) ziet S. weinig heilde doode tijd wordt hierbij zoodanig vergroot, dat de trefkans practisch nihil wordt. Hierbij teekenen wij aan, dat men blijkens het m D.L.L. 9 opgenomen en uit het Italiaansch vertaalde artikel Die Flugabwehr neuzeitlicher Heere om genoemde reden en m.h.o. op de door het gezichtsvermogen aan het gebruik van optische instrumenten gestelde grenzen reeds het werken met vooruitgeschoven vuurleidingsposten zou hebben beproefd uiteraard komt een dergelijke werkwijze als gevolg van de noodzakelijke topografische voor bereiding en de kwetsbaarheid der vbn. slechts in aanmerking voor vaste bijn' Sch. Luchtbescherming. Luchtgevaar. Juli 1938. Brandwerende middelen dcor Dr. A. P. J. Hoogeveen. S. verdeelt de brandwerende middelen in 2 groepen n.l. A. Stoffen, waarmede de oppervlakte wordt bedekt, b.v. waterglas en krijt of verf en B Stoffen, welke in oplossing in het hout moeten trekken. Bij deze laatste groep kunnen verschillende werkwijzen worden gevolgd. De meest effectieve methode van impregneeren is het inpersen van de vloeistof onder hoogen druk. Dit is een vrij kostbare bewerking en alleen mogelijk voor houten planken en palen en kan dus tip het bouwen van nieuwe objecten worden toegepast. Voor de bescherming van bestaande huizen zal men zich moeten beperken tot het een of meer malen insmeren van het hout, of onderdompelen in de vloeistof van kleme stukken hout, welke gemakkelijk kunnen worden verwijderd. S. komt tot de volgende conclusies a Het bedekken van hout met een brandwerende laag geeft de beste bescherming. Het is hierbij noodig voor een goede'hechting op het hout te zorgen. Het goedkoopste middel, waterglas en krijt, geeft op den duur een minder goede hechting b. Een product als Parapyr, dat in meer lagen kan worden aangebracht, leent zich van de onderzochte stoffen het best voor het doel, waarbij tegelijk de kleur, die men wenscht, kan worden aangebracht'bij het zooveel mogelijk brandvrij maken van bestaande bouwwerken zijn beide middelen bruikbaar waarbij de waterglas- en krijtlaag bij voorkeur zoo versch mogehjk moet zijn. c Intravan bezit van de impregneeringsmiddelen de beste kwaliteiten, maar zal zeer waarschijnlijk alleen voldoende beschermen, mdien deze stof onder druk in het hout wordt gebracht. Het impregneeren met oplossingen geschiedde door het hout onder te dompelen in de vloeistof, waarbij tusschen de verschillende planken openingen werden vrij gelaten, om de vloeistof overal goed in het hout te doen dringen. Dit impregneeren gebeurde 2 X gedurende 1 uur, terwijl tusschen beide bewerkingen het hout aan de lucht werd gedroogd, waartoe in den regel een tijdsverloop van 24 uur noodig bleek. Van deze methode werd op aanwijzing van den importeur alleen afgeweken bij het impregneeren met Intravan, een oplossing van ammoniumzouten, waarbij het hout éénmaal gedurende 24 uur werd onder gedompeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 81