80 Aangezien het brandgevaar voor onze Indische steden o.i. groot is, vragen wij ons af of het geen aanbeveling verdient bij nieuwbouw dit procédé toe te passen. Evenals het maken van schuilkelders straks verplichtend kan worden gesteld, zou dit hiermede ook het geval kunnen zijn. De luchtbescherming in Spanje. In het algemeen kan men zeggen, dat de aanwijzingen en maatregelen, welke aan de practijk zijn getoetst, vrijwel overeenstemmen met wat elders op theoretische gronden is vastgesteld. Op groote in het oog vallende plakkaten wordt uitvoerig voorlichting aan de burgerbevolking gegeven. O.a. wordt bekend gemaakt hoe men de ver schillende soorten bommen onderscheiden kan. Dit is uiteraard van zeer veel belang. Brisantbommen veroorzaken onder het vallen een karakteristiek gefluit en bij den aanslag een sterkte ontploffing. Men moet zich onmiddellijk plat op den grond werpen. Gasbommen zijn te herkennen aan een doffe ontploffing. Brandbommen fluiten bij hun val niet. Omtrent de alarmeering wordt vermeld, dat het alarm wordt gegeven door sirene-geloei, gedurende 1 minuut, dat tijdens den geheelen duur van den aanval elke 5 minuten wordt herhaald. Als veiligste plaats in de huizen worden de hoeken van de draagmuren vermeld. L. Z. Korrespondenz. 12-10-1938. Ontruimingsschema van Londen. Terwijl men in Duitschland de meening toegedaan is, dat de ontruiming van groote steden technisch op onoverko melijke bezwaren stuit, bereiden andere Staten (Engeland, Frankrijk, Neder land, Zweden enz.) de ontruiming van dichtbevolkte stadsgedeelten voor. Over het algemeen ziet men af van een gedwongen evacuatie, behalve in stadsgedeelten waar het absoluut noodzakelijk is. De evacuatie dient minu tieus te worden voorbereid. Het betreft hier evacuatie op grooten afstand. Het lezenswaardige artikel kan niet zonder meer voor onze Indische ver houdingen en toestanden worden toegepast. B. Landsverdediging. In M.W.M. nr. 8 bespreekt Gnl.mj. Hubicki enkele karakteristieke kenmerken van een eventueelen toekomstigen oorlog. Voor onze verhou dingen en omstandigheden is daarbij het volgende van belang. De meening, dat de ongepantserde inf. geen beteekenis meer heeft, behalve in terreinen, welke zich niet leenen voor een optreden met geme chaniseerde eenheden, moet volgens S. worden verlaten. „Wir haben bis jetzt noch keine Maschine gefunden, die schnell in Massen hergestellt werden kann und einen grosseren Sicherheitsgrad auf dem Schlachtfelde verleiht, als ihm der ungepanzerte Fuss-soldat durch gewandte Ausnützung des Gelandes erzielen kann." De grootste vijanden van gemechaniseerde eenheden zijn het terrein en de moderne pantserafweerwapens (pag., tankbuksen). Volgens S. zal het pantserafweerwapen het pantservoertuig (pau, vew.) even onbewegelijk maken, als in den wereldoorlog de mitr. het de inf. heeft gedaan. Bij een strategisch defensief gevoerde landsvdd. acht hij een ruime indeeling van pantserafweermiddelen noodzakelijk. Het gebruik van vewn. of paun. als pantserafweermiddel acht S. niet doelmatig. Deze middelen zijn echter bij uitstek geschikt vcor een actieve verdediging als snel verplaatsbare reserve met groote stootkracht (in het bijzonder van toepassing bij kust-, stelling- of objectvdd.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 82