82 geven, dat aan de landingstroepen het noodzakelijke overwicht moet ver zekeren op de ter plaatse aanwezige strijdkrachten van den verdediger. De landingstroepen zouden dus, om dit overwicht desondanks te veikiijgen, veel sterker moeten zijn geweest, dan in Oct. 1917 het geval was en m.h.o. op den algemeenen toestand ook mogelijk zou zijn geweest. Op grond van deze overwegingen komt S. tot de conclusie, dat de onder neming tegen de Baltische eilanden, onder gelijke omstandigheden als in Oct. 1917 doch met de huidige ontwikkeling van het luchtwapen, onuitvoer baar zou zijn geweest. S. koppelt hieraan de slotconclusie welke wij ten volle kunnen onderschrijven dat de kracht van de kustverdediging dooi de ontwikkeling van het luchtwapen zeer belangrijk is toegenomen. Een con clusie, welke ook voor onze Ned.-Ind. verhoudingen en omstandigheden van overwegende en verstrekkende beteekenis is. v. G. Intendance. Spoorwegvervoer met koe.lwagens. Het tijdschrift van spoor- en tramwezen in Nederland en Nederlandsch- Indië Nr. 20 van 27 September 1938 bevat de mededeeling, dat de Engelsche Spoorwegmaatschappijen belangrijke proeven nemen met het vervoer van voedingsmiddelen en andere licht aan bederf onderhevige waren in koel wagens, teneinde de beste constructie voor dit materieel en de koelinstallatie te vinden. Hoewel in Engeland niet zoo'n groote behoefte aan koelwagens bestaat ais in vele andere, warmere landen, heeft men op dit gebied toch reeds veel bereikt en heeft men de beschikking over goed ingerichte koelwagens voor het vervoer van producten uit het eigen land en dat van vreemde producten van de zeehavens naar de plaats van bestemming. Om dit vervoer ook te kunnen bewerkstelligen naar en van de adressen, welke niet met den spoorweg verbonden zijn, hebben de Engelsche spoor wegen voor dit doel speciale laadkisten laten maken, welke zoowel op weg- als railvoertuigen vervoerd kunnen worden. Met de koelwagens verzorgen de spoorwegen thans regelmatig vervoeren van vleesch, visch, melk, fruit, e.d. Voor de koeling worden twee methoden toegepast; de gewone manier is koeling met brokken ijs, welke of in de daarvoor bestemde reservoirs worden gestort öf over de lading worden verspreid. De tweede methode is koeling met vast kool-dioxide, dat veelal wordt aan geduid met den naam „droog-ijs" en de bijzondere lage temperatuur heeft van 109° Fahrenheit. Het is gebleken, dat steeds meer firma's gaarne de extra toeslag betalen, wanneer haar waren in de gewenschte conditie op de plaats van bestemming aankomen, daar deze kosten ruim worden vergoed door de hoogere prijzen, welke men daardoor kan bedingen en door de mogelijkheid voordeeliger te koopen in verwijderde streken, hetgeen bij een gewoon vervoer niet mogelijk zou zijn. In Nederland beschikken de groote koelhuizen in Rotterdam en Amster dam over eigen koelspcorwagens, welke in het spoorwegverkeer worden opgenomen. Indien bij de Indische spoorwegen de beschikking bestond over goed ingerichte koelwagens, zou dit in oorlogstijd de vleeschvoorzienmg ten behoeve van de troepen te velde zeer ten goede komen. Op blz. 553 van hetzelfde tijdschrift Nr. 22 van 25 October 1938, komen beschrijvingen en afbeeldingen voor van moderne koelinrichtingen in gebruik bij de Hongaarsche Spoorwegen, voor het vervoer van fruit uit Hongarije naar Engeland. De z.g. koellaadkisten zijn niet alleen bestemd voor het vruchtenvervoer maar cok voor het vervoer van andere artikelen o.a. van versch vleesch. Deze koelinrichtingen zijn feitelijk kastvormige bakken, van buiten voorzien van metalen platen vervaardigd van een alliage van staal en ijzer, terwijl

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 84