87 eens als einddoel genoemde lijn Kanton Hankou Tsjengtsjou Gele rivier heeft bereikt en een stilstand in de operatiën is ingetreden. Aan te nemen, dat Japan daarmede aan het einde van zijn kunnen is gekomen, is "ewaa«d evenwel niet, dat het even adem wil scheppen en China de gele genheid bieden tot een vergelijk te komen; er zijn verschillende feiten, die daarop wijzen. Verklaarde prins Konoe niet, dat de gebeurtenissen in 1894-95 en 1904-05 de moeilijkheid hebben aangetoond, problemen alleen met militaire middelen op te lossen en liet hij niet doorschemeren, dat met Tsjiang Kai-sjek, mits aan het hoofd van een andere regeering, nog wel zou zijn te praten? Ook de door hem genoemde „vredesvoorwaarden lijken op het eerste gezicht niet onaanvaardbaaropvatting van diplomatieke betrekkingen tusschen China en Mansjoekwo, het sluiten van een Japansch- Chinee=cv- "nti-kominternverdrag en samenwerking op basis van gelijke rechten.'Met ueze gelijkheid zou het echter vreemd zijn gesteld aangezien verder werd geëischt bezetting tijdens den geheelen duur van het pact van bepaalde punten in China en aanwijzing van Binnen-Mongolie tot speciale anti-communistische zone. Het is duidelijk, dat Tsjiang Kai-sjek daarop niet in kan gaan. Inmiddels hebben berichten omtrent Japansche actie onder de Moham- medaansche bevolking van de Chineesch-Russische grenslanden vasteren vorm aangenomenslaagt deze actie, dan wordt daarmede zoowel aan China als aan Rusland een gevoelige klap toegebracht. Dat in deze richting wordt gewerkt, lijdt geen twijfelkenmerkend is, dat de Japansche onder minister van oorlog Tojo, wiens felle uitlating tegen Rusland de vorige maand werd weergegeven, inmiddels is benoemd tot inspecteui van de militaire luchtvaart, in welke nieuw geschapen functie hij slechts vei ant woording schuldig is aan den keizer. Toch is het de vraag, of de door het meeningsverschil inzake de visscherijrechten toegenomen spanning zal leiden tot een oorlog; een „incident" lijkt waarschijnlijker. Met dat al winnen ook de Sovjets tijd men wil zelfs, dat hun voorbereidingen m het "Verre Oosten om en nabij gereed zijn. Een ander bericht meldde, dat maarschalk Worosjilof zich naar Wladiwostok zou hebben begeven, ver gezeld door Blücher, die dus niet zou zijn terechtgesteld, hetgeen hij zou hebben te danken aan de vervanging van den Gepoe-leider Jesjof. Blücher's macht is inmiddels aanmerkelijk beknothij werd nu stafchef genoemd terwijl zijn vroeger zelfstandige legermacht is verdeeld in twee legerkorpsen, welke rechtstreeks onder de Moskousche legerleiding werden gesteld. Amerika richtte zich niet alleen tot het Oosten doch ook tot het Westen een aan Duitsch adres gerichte onvriendelijke uitlating werd niet terug genomen doch integendeel aangedikt. De gezant te Londen werd, vermoe delijk voorgoed, teruggeroepen blijkbaar sympathiseert hij teveel met de ideeën van Chamberlain terwijl Washington meer voelt voor de opvattingen van Eden, die een reis maakte naar het land van Uncle Sam. Amerika's bezorgdheid kwam duidelijk tot uiting op de pan-Amerikaansche conferentie te Lima hoewel de daarover gepubliceerde berichten nog te vaag zijn voor het vellen van een juist oordeel, staat het toch wel vast, dat de groote staten met Argentinië aan het hoofd en gesteund door Brazilië en Chili, zich niet door den grooten broer op sleeptouw hebben laten nemen bij diens streven naar aaneensluiting van geheel Amerika in een actie tegen de totalitaire staten. Washington wilde zich ook in Midden- en Zuid- Amerika dekken suggesties werden reeds gedaan, op Trinidad van Engeland een oorlogshaven te pachten zooals dat op Cuba (Guantanamoto) het geval is. Blijkbaar vertrouwt Uncle Sam de positie van zijn bescherme ling Liberia niet, die zoo zegt men wel eens ten offer zou kunnen vallen aan de bevrediging van de Duitsche koloniale verlangens en dan een pistool op de borst van Zuid-Amerika zou worden de gemelde oprichting van een sterk Atlantisch smaldeel is aan dit alles niet vreemd. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 89