gehalte. Door de firma Krupp is de bouw van hoogovens uitge voerd als begin van een eigen zware industrie. Het 5-jarenplan wordt voor een deel gefinancierd door een Russische leening op langen termijnuiteraard levert nu de U.S.S.R. hare machines aan Turkije. Een punt willen wij nog aanroeren, n.l. de souvereine rechten welke Turkije heeft herkregen over de Dardanellen bij de Confe rentie van Montreux van April 1936 dat was dus op het oogen- blik -ge herinnert het U, lezer dat de Volkenbond Italië had veroordeeld wegens zijn aanval op Abessinië. De Vredesconferentie van Lausanne 1923 had een strook van 40 km om de kanalen gedemilitariseerd en geïnternationaliseerd, en de doorvaart voor allen gegarandeerddie garantie werd geleverd door Frankrijk, Engeland, Italië en Japan. Toen dus Turkije in 1936 kwam met zijn Nota, waarin het land de volle rechten op de Dardanellen opeischte, deed het dit op een tijdstip, dat Engeland en Italië elkaar de tanden lieten zien, Japan in China was gebonden, en dus een kind kon begrijpen, dat de garanten van 1923 Turkije's wenschen slechts hadden te aanvaarden. Zooals wij allen weten, zijn aan de Dardanellen Rusland en Engeland altijd de groote tegenspelers geweest met Turkije als zwakke bankhouder. Tot aan den wereldoorlog was de doorvaart der Dardanellen voor alle oorlogsschepen verboden. In het begin van den oorlog kwam toen de ommekeer omdat Rusland en Engeland bondgenooten werdenen, daar de kans niet denkbeeldig scheen, dat Turkije de straten zou sluiten, wees Engeland bij geheim verdrag aan Rusland Konstantinopel en de zee-straten toe. Want men wilde voorkomen, dat de bondgenoot Rusland zijn graan en erts niet naar de geaillieerden kon brengen. Van 't een en ander is het Dardanellen-drama het gevolg geweest. In 1923 na den oorlog kwam logisch de volledige demilitari seering der straten, waardoor Engeland steeds in staat was om zijn oorlogsvloot naar de Zwarte Zee te zenden langs een vol komen veilige route. Rusland beantwoordde „1923" met een vriendschapsverdrag met Turkije van 1929 en toen het oogenblik politiek gunstig was, kwam de Nota van Turkije van 1936, welke zeer stellig tegen Engeland's wenschen Rusland alleen begun stigde. Zonder alle bepalingen van de nieuwe regeling te willen opsommen, komt het hierop neer a. Turkije versterkt de straten b. In vredestijd heeft de U.S.S.R. volle passeervrijheid, vreemde marines hebben die feitelijk in het geheel niet c. in oorlogstijd 1. bij neutraal Turkije vrije doorvaart voor elke zeemacht, welke een Volkenbondsverplichting nakomt, dan wel een bondgenoot van Turkije te hulp snelt 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 8