2 bij medestrijdend Turkije Turkije bepaalt de doorvaart en kan zelfs de straten sluiten, behoudens beslissing Volkenbondsraad met meerderheid, enz. enz. Bij dit alles is dus schijnbaar de U.S.S.R. de winnares, zoolang zij ten minste met Turkije bevriend blijft, en Engeland schijn baar de verliezer Maar de werkelijke winnaar is Turkije alleen en Engeland heeft dit terdege getoond te begrijpen. Wij willen besluiten met een korte bespreking van het vraa§~ stuk van het Sands jak Alexandrette1), een gebied van 4700 km2 met 225.000 bewoners, dat door de natuur tot een der belang rijkste strategische punten van het Oriënt is bestemd. In de studie Lawrence2) wezen wij reeds op de plannen van Nov. 1915 om de Turksche actie in éénen slag te verlammen door eene geallieerde landing in Alexandrette welk gezond plan toen door Fransche tegenwerking moest worden opgegeven. Merkwaardig genoeg treft men op den huidigen dag Engeland en Frankrijk weder in Alexandrette tegenover elkander, zij 't nu te land en wel Engeland als bondgenoot van Turkije en Frankrijk als mandataris van den Volkenbond. Het Sandsjak Alexandrette is het kustgebied rondom de natuur lijke haven Alexandrette; de nauwe verbindingswegen ten Zuiden van den Taurus, welke Anatolië, Süicië en Syrië onder ling verbinden, komen er te zamen. Oudtijds noemde men dit gebied „de Syrische Poort" en Alexander de Groote heeft er op zijn beroemde tochten gebruik van gemaakt en er den slag van Issus gewonnen: vlak bij Issus ligt het tegenwoordige Alexan drette, dat meer dan 22 eeuwen geleden door Alexander werd gesticht. Wie deze haven bezit, beheerscht den toegang naar Turkije's beste provinciën. Toen bij het einde van den wereldoorlog het précaire vraagstuk van de verdeeling van den buit moest worden opgelost, waren de Geallieerden het er over eens geworden, dat Syrië waartoe het Sandsjak Alexandrette behoort niet, zooals was beloofd, zoo maar onafhankelijk zou worden onder Arabische leiding, doch dat dit gebied voorloopig nog eenige bescherming behoefdeIngevolge den wensch van president Wilson werden de Syrische nationalisten gehoord en werd aangedrongen op een plebisciet, waarbij dan het volk zich over zijn toekomstig lot zou kunnen uitspreken. Daartoe werd een Geallieerde Commissie van Amerika, Frankrijk en Engeland gevormd, de zg. King-Crane J) Sandsjak afdeeling, Vilajet provincie. Het Sandsjak Alexandrette is gelegen in de N.O.-punt der Middell. Zee; op het schetsje in het I.M.I. 1938, Nr. 10, blz. 930, dus in het allerbovenste hoekje van Syrië. 2) I.M.T. 1937, Nr. 11, blz. 952 e.v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 9