185 pleiten - van grooter belang de Austr. vloot in aanzienlijke mate met volwaardige kruisergroepen te versterken, welke vloot tijdens het^ontbieken van een slagvloot te Singapore een vij. overzeesche expeditie ernstig afbreuk zal kunnen doen en voorts het voordeel heeft nadien harmonisch te passé in het Br.-Austr. defensiestelsel in het Verre Oosten. De le"er- en luchtvaartdeskundigen zijn principieel een andere meening toegedaan. Ook al heeft - zoo betoogen zij - Eng binnen enkele jaren zich in het Moederland een Pacific-slagvloot opgebouwd, dan zal het volgens he nog zeer de vraag zijn, of deze vloot tijdig in Singapore zal kunnen worden geconcentreerd. Gelet op den nog vrijwel ongeschonden toestand van de Jap. zee- en luchtstrijdkrachten en op het krachtige streven van dit land zichim den Grooten Oceaan vooruitgeschoven bases te verschaffen, wordt ernstig betwijfeld of Jap. een concentratie van de „Pacific-fleet te Singapore zal afwachten zij zijn dan ook de meening toegedaan, dat Jap. wanneei van een dergelijke vlootconcentratie sprake zou zijn, een conflict met Eng. za uitlokken, waarbij met steun van de Westersohe bondgenooten (D. en It.) de opmarsch van de „Pacific-fleet" naar het oosten zal worden belet of vertraagd (afsluiting van de Middell. zee). Daarom achten deze deskundigen van het „fleet in being" denkbeeld niet het beginsel aanvechtbaar doch de wüze, waarop het wordt doorgevoerd. De preventieve waarde van dit begmse dient volgens hen niet te worden gezocht in een zeegaande slagvloot, waar van de tijdige aanwezigheid te juister plaatse (Singapore) twijfelachtig moet worden geacht, doch in een slagluchtvloot. Een dergelijke macht heeft bove een zeegaande slagvloot de voordeelen van de mogelijkheid tot een aanmer- keliik snellere verwezenlijking (in personeel en materieel opzicht) en van aanmerkelijk grootere strategische mobiliteit. Door dit laatste zal het volgens de meening dezer deskundigen mogelijk zijn snel etappegewijs luchtstrijd krachten van elders in het Eng. Imperium naar Austr. samen te tiekken, zonder dat zulks practisch door een ev. tegenstander door tegenmaatregelen zal kunnen worden doorkruist. Blijkens de jongste debatten in de Austr. Volks vertegenwoordig a betreffende de defensiebegrotingen, neemt de Austr. Regeering inzake de vorenge=chetste stroomingen t.a.v. de defensie, een tusschenstandpunt in. l de persberichten is gebleken, dat zij heeft afgezien van den bouw van slagkruisers daarentegen zal het kruiseraantal worden opgevoerd, alsmede en wel voornamelijk het kleinere materieel, dat om den kruiser dient te worden gegroepeerd. Voorts zijn belangrijke kredieten toegestaan voor verbetering van de verdediging en van de technische outillage van e oorlogshavens en voor uitbreiding van de locale inanne-middelen t.b.v. de kustverdediging. Daarnaast staat echter een belangrijke versterking van de luchtstrijdkrachten op den voorgrond. De afwerking van het oorspronkelijke Sir John Salmond-schema, dat beoogde de luchtstrijdkrachten eind 1940 op rond 200 zware gevechtsvlgn. in eerste lijn te brengen, zal aanzienlijk worden versneld en zoo mogelijk in 1939 worden voltooid, terwijl - zijn wij goed ingelicht daarna nog een verdere uitbreiding van de luchtstrijdkrachten in de bedoeling ligt. Voorts zal in 1939 de aanleg van enkele vooruitge schoven vliegvelden in Nw. Guinea-territorium en Papoea (deelen van Austr. Nw. Guinea) plaats hebben. Deze vliegveliden n de eers^ plaats een strategische beteekenis bezitten, doch hebben bovendien doel de verkeersmogelijkheden uit economsich oogpunt te bevoideien. v. G. Duurzame versterkingskunst. In M.S. Dec. 1938 zijn enkele beschouwingen gewijd aan de Duitsche Siegfried-linie, waarbij voorts aan het officieele tijdschrift „die Wjdirmacht uitgegeven door het „Oberkommando der Wehrmacht bijgaande afbeeldingen zijn ontleend betreffende de versterkingen in het westelijk D. grensgebied. S. toont in zijn spectatoriale beschouwingen aan, dat het onjuist is te meenen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 101