190 is deze tijd uiteraard afhankelijk van de atmosferische omstandigheden, maar er zullen in het algemeen geen speciale ontsmettingsmaatregelen noodig zijn. Wel echter in besloten ruimten, hetzij door goed doorluchten, door het tegen elkaar openzetten van verschillende met de buitenlucht in verbinding staande openingen, hetzij door het (b.v. door met een stuk karton e.d. heen en weer te zwaaien) verwekken van een krachtiger luchtstroom, hetzij door verwar ming, waardoor de ontleding van de gassen wordt bespoedigd. Persistente of bestendige strijdgassen (de blaartrekkende) kunnen dagen tot maanden lang werkzaam blijven. Zij worden door water slechts langzaam vernietigd, maar bij mosterdgas kan door de met mosterdgas besmette plaatsen eerst met aarde, zaagsel e.d. te bestrooien (welke stoffen het „gas" opzuigen) en daarna sterk af te spoelen met water al wel een opper vlakkige verwijdering ervan worden bereikt. In het open veld of op gras velden kan de ontsmetting van den grond door omspitten vergemakkelijkt worden. Reiniging van kleeding en ondergoed. In geval van besmetting door traanverwekkende of door verstikkende gassen, zal veelal met het gedurende eenige uren in de epen lucht „uit luchten" kunnen worden volstaan in geval van besmetting met nies-, hoest- of braakverwekkende gassen ook, maar dan moet daaraan nat-afbor- stelen met een 2 soda-oplossing voorafgaan. Met blaartrekkend „gas" besmette kleeding moet in een 1 a 2 warme soda-oplossing worden gelegd, welke oplossing (telkens na ongeveer 30 minuten) een 3-tal malen moet worden vernieuwddaarna wordt de kleeding uitgewrongen en in de buitenlucht gedroogd. Met blaartrekkend „gas" besmet ondergoed moet minstens een uur lang in een 1 warme soda-oplossing worden gelegd. Dit moet 2 of 3 malen worden herhaald, waarna het ondergoed gewoon wordt gewasschen en in de buitenlucht gedroogd. Besmet schoeisel. Met blaartrekkend „gas" besmet schoeisel kan niet worden ontsmet en moet verbrand of begraven worden. Ontsmetting van levensmiddelen, drinkwater en voedermiddelen. Met traanverwekkende of verstikkende strijdgassen besmette levensmid delen en vcedermiddelen (hooi, gaba en haver) kunnen in de meeste ge vallen door degelijk luchten (de voedermiddelen tevoren uitspreiden worden ontsmet. Zijn zij met nies-, hoest- of braakverwekkende of met blaartrek kende gassen besmet, dan zijn zij niet meer te gebruiken. Ook besmet drink water mag niet meer als zoodanig worden gebruikt. Als levensmiddelen, drinkwater of voedermiddelen een geur van eenig strijdgas hebben gekregen, mogen zij niet meer worden gebruikt dan na voorafgaand deskundig onderzoek. Kleeding en Uitrusting van den Spaanschen soldaat. In M.W. nr. 49 van 1938 is onder „Heere Flotten Luftwaffen" een mededeeling overgenomen uit de Times van 16 Mei 1938, betrekking heb bende op het hier boven gesteld onderwerp en verstrekt door een Eng. officier, die in de gelegenheid was aan de zijde van de Nationalisten oorlogs ervaring op te doen. Opgemerkt wordt, dat alles in het werk werd gesteld om de uitrusting bij den man zooveel mogelijk te verlichten. Door den soldaat zelf wordt betrekkelijk weinig medegevoerd het eten bestaat uit enkele beschuiten (N.R.), een veldflesch gehecht aan een riem over den schouder. De veldzak, een wollen en waterdichte deken alsmede het draagbaar tent- materieel worden medegenomen op lastdieren. De veldjas is zeer eenvoudig en overeenkomstig die van het Eng. Leger. Op marsch wordt de kraag als regel open gedragen. Bij warm weer worden de jassen uitgelaten en overgebracht naar de lastdieren. Alsdan wordt een khaki-hemd met omliggenden kraag gedragen. De breek is kort, en wordt

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 106