Onder van Lith's opvolger, kolonel L. F. van Gent (1923-1926) kreeg de dienst een gesloten formatie aan officieren, wier promotie gekoppeld werd aan die der Infanterie. Ingevoerd werd een alge meen systeem van bladindeeling voor de kaarten van den Neder- lancLsch-Indisehen Archipel, met als O-meridiaan die van de vroegere tijdklep te Batavia. Als eerste blijk van belangstelling in de luchtkaarteering werd door een commissie bestaande uit een officier van den Topogra- fischen dienst, een officier van de Luchtvaartafdeeling en een Marineofficier in 1925 een rapport uitgebracht over de mogelijk heden van de toepassing der luchtfotogrammetrie voor de kaar- teering van Nederlandsch-Indië. Voorts werd een aanvang gemaakt met de nauwkeurigheids- waterpassing van Java, een omvangrijk werk dat, afgezien van zijn wetenschappelijke waarde, van groot practisch belang is voor alle technische organisaties welke constructief werk verrichten. Van Gent werd opgevolgd door den kundigen kolonel H. J. K. Schuitenvoerder (1926-1929), een volbloed topograaf uit de school van Enthoven, die tal van interne verbeteringen bij het dienst vak doorvoerde en o.a. meer systeem in de kaarteeringswerk- zaamheden bracht door de samenstelling van een voorloopig kaai teeringsvoorschrift. Onder zijn beheer werden de proef nemingen op fotogrammetrisch gebied met kracht geëntameerd en vooitgezethierbij moeten met eere worden genoemd de namen van den luitenant-kolonel R. C. Gaade en van den, helaas te vroeg ontslapen, kapitein P. D. Boon. Het reproductiebedrijf werd uit bezuinigings-overwegingen grondig gereorganiseerd en terugge bracht tot normale proporties. Toen in 1929 de kolonel H. J. Kuiper (1929-1935) den dienst van zijn voorganger overnam begonnen de eerste aanwijzingen van de komende groote malaise zich reeds af te teekenen. De gevolgen heten zich ook voor den Topografischen dienst niet lang wachten en tal van bezuinigingsmaatregelen, meerendeels een gevolg van de door de „Bezuinigings-commissie Kaarteering" ingediende voorstellen, werden doorgevoerd o.a. moest de omvang van de topografische kaarteering in de buitengewesten tot de helft worden gereduceerd terwijl de nauwkeurigheids waterpassing van Java werd stopgezet. Het is de groote verdienste van kolonel Kuiper dat hij, mede door zijn gezaghebbende stem in de Permanente Kaarteermgs-Commissie, gered heeft wat er te redden vielaan zijn onvermoeide pogingen is het te danken dat de bezuinigings maatregelen zoodanig konden worden toegepast dat deze geen ernstiger afbraak van den dienst ten gevolge hadden. Ondanks de bezuiniging werd uit een oogpunt van internationale samenwerking opgericht het Batavia-station van den Internatio nalen Breedtedienst (bestudeering van de beweging der aardas) terwijl evenals in 1927 deelgenomen werd aan de internationale 94

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 10