lengtebepalingen (gericht op het verzamelen van geodetische gegevens nopens de hypothese betreffende de relatieve beweging- van de continentale schollen). Als resultaat van de voorstellen der „Splitsingscommissie Oorlogsbegrooting" (ingesteld bij G.B. van 27 Oct. 1928 Nr. 12) werd aangezien bij de door den dienst verrichte werkzaam heden het algemeen landsbelang domineert bepaald, dat de totale kosten van den Topografischen dienst, met uitzondering van die voor het hoofdkantoor, voortaan gebracht zouden worden op de „niet-militaire" uitgaven van het Departement van Oorlog verrekening met andere departementen zou in den vervolge slechts plaats vinden indien onmiskenbaar het bijzondere belang van eenige instantie wordt gediend. Bij G.B. van 22 Juli 1930 Nr. 43 werd het Reproductiebedrijf aangewezen tot landsbedrijf in den zin van de Indische bedrijven- wet, waarbij tevens werd vastgesteld dat dit bedrijf bestemd is om te voorzien in de behoefte van den Indischen Staatsdienst nopens alle niet zuiver typografische reproductie-arbeid, een bepaling waaraan niet steeds de hand wordt gehouden. Tenslotte vond gedurende Kuiper's beheer, onder leiding van de kundige kapiteins A. Kint en L. F. Kloet, de eerste systema tische luchtkaarteering' plaats van de eilanden Bangka en Tarakan. Van 1935 tot 1936 trad als diensthoofd op de kolonel V. Dersjant, die in laatstgenoemd jaar werd! opgevolgd door steller dezes. In 1937 had de oprichting van de Fotogrammetrische brigade plaats waarmede de luchtkaarteering officieel werd opgenomen onder de bij den Topografischen dienst gebezigde opnemingsme thoden. Deze belangrijke maatregel opent voor de toekomst wijde perspectieven niet alleen dat de luchtfotogrammetrie over 't alge meen tot sneller en nauwkeuriger resultaten voert en dat het daar door mogelijk wordt ook ontoegankelijke terreinen in kaart te brengen, doch bovendien kan het fotomateriaal door verschillende landsdiensten worden benut voor tal van doeleinden welke anders niet dan ten koste van veel moeite, tijd en geld kunnen worden bereikt. Voorts werden maatregelen getroffen ten behoeve van de per- soneele- en materieele voorziening welke gedurende de laatste bezuinigingsjaren eenigszins in het gedrang was gekomen. Het her en der verspreid liggende omvangrijke kartografische archief werd verzameld centraal opgelegd, gesplitst in een werk- archief en een historisch archief en voorzien van een behoorlijk kaartsysteemook de technische bibliotheek werd opnieuw geïnventariseerd en verwerkt in een decimale catalogus welke binnenkort zal worden gepubliceerd. In overeenstemming met de door de Permanente Kaarteerings- Commissie ingediende voorstellen werd overgegaan tot een cen- 95

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 11