trale oplegging bij den instrumentmakerswinkel van de geodetische instrumenten van de verschillende technische landsdiensten. Een vereenvoudigde herzieningsmethode voor topografische kaarten werd ingevoerd, voor alle technische dienstvoorschriften is een herziening onder handen genomen terwijl maatregelen werden getroffen voor de bevordering van de vakstudie door het leidend personeel. Ten slotte verdient nog vermelding dat de in samenwerking met het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap samengestelde, sedert 1928 in bewerking zijnde, „Atlas van Tro pisch Nederland" gereed kwam en in den handel werd gebracht. Bij de oprichting van den dienst in 1864 werd de sterkte vast gesteld op 4 brigades a 12 opnemers in 1872 kwam een uitbrei ding met 2 brigades tot stand. In 1883 werd de triangulatie-af deeling (in 1899 triangulatie- brigade genoemd) aan de sterkte toegevoegd, met gelijktijdige opheffing van 2 opnemingsbrigades, terwijl in 1896 bij de oprich ting van de opleidingsbrigade het aantal opnemingsbrigades nog maals met één werd verminderd en alzoo werd gebracht op 3. Toen in 1905 de landrente-metingen van het Kadaster waren overgenomen werd aanvankelijk een opnemingsbrigade omgezet in een landrente-opnemingsbrigade. In de jaren 1906 en 1909 werd telkens een landrente-opne mingsbrigade aan de sterkte toegevoegd terwijl in de jaren 1911 en 1912 achtereenvolgens uitbreiding met een opnemingsbrigade plaats vond. Deze formatie bleef gehandhaafd tot het jaar 1923 m.d.v. dat gedurende de jaren 1916 t/m 1921 nog een zelfstandig detachement Bandoeng bestemd voor de herziening der Preanger-kaarten -aan de sterkte was toegevoegd. Het jaar 1924 brengt een vermindering met 1 opnemings- en 1 landrente-opnemingsbrigade terwijl daarnaast 4 zelfstandige detachementen nl. voor Bali en Lombok, voor Zuid-West Celebes, voor Padang en voor Tapanoeli werden opgerichttevens werd in dat jaar de naam „landrente-opnemingsbrigade" gewijzigd in herzieningsbrigade". In 1931 werden de detachementen Padang en Tapanoeli opge heven, in 1934 volgde het detachement van Bah en Lombok voorts had in 1937 de oprichting plaats van de Fotogrammetrische brigade tegen inkrimping met 1 opnemingsbrigade, terwijl 1 Januari 1939 in verband met de herziening der landrentekaarten het zelfstandig detachement van Bali en Lombok weer is opgericht. De in 1864 tot den dienst behoorende inrichtingen bestaan onder den naam van Reproductiebedrijf en Instrumentmakerswinkel ook thans nogin 1919 werd daaraan toegevoegd het Kaarten- 96

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 12