afhankelijk van de belangrijkheid der verschillende terreinen de herzieningstermijn is gesteld op 20, 30 en 40 jaar uitbrei ding van de topografische secties, zoodat de herzieningsperioden tot bijv. 15, 20 en 25 jaar kunnen worden teruggebracht, is echter ten zeerste gewenscht. Met de topografische herziening van de buitengewesten heeft men nog geen begin kunnen maken niettegenstaande sommige détailbladen reeds den eerbiedwaardigen leeftijd van bijna 50 jaar hebben bereikt. In verband met de steeds groeiende belang rijkheid van de buitengewesten moet het een gebiedende eisch worden genoemd om zoo spoedig mogelijk de herziening krachtig aan te vangen en daarvoor de formatie uit te breiden met eenige topografische secties. Evenals voor de eerste opneming kan in sommige gevallen voor de herziening met vrucht gebruik worden gemaakt van de luchtkaarteering. Er valt dus nog heel wat te doenzoo zal de onvermijdelijke overschakeling naar de luchtfotogrammetrie als voornaamste kaarteeringsmethode een reeds aangevangen geheele reor ganisatie van den dienst en een grondige wijziging in de opleiding van het personeel en de toe te passen werkwijzen ten gevolge hebben. Doch in de achter ons liggende 75 jaar is met eenvoudiger hulpmiddelen reeds een indrukwekkend, tot voldoening en bewon dering stemmend werk verricht„langs de uiterste grenzen „van ons gebied staan de triangulatiepilaren als zoovele merk- „steenen der beschaving, als onwraakbare getuigen van het „Nederlandsch gezag" Prof. Dr. J. J. A. Mulder). En ten slotte „een bijzonder woord van lof komt zeker toe „aan de eenvoudige opnemers van den Topografischen dienst die, „geheel onbekend en zonder uitzicht op buitengewone belooning „voor hun rusteloos streven, de beste krachten huns levens „benutten om een werk tot stand te brengen dat alleen reeds „door zijn omvang grootsch mag worden genoemd" (van Roon). 100

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 16