dient te worden bestreden met mijnbommen en daarentegen de gelande of landende troepen met scherfbommen. Er zijn argumen ten tot bestrijding van het eene zoowel als het andere doel. De bijzondere en minder gunstige omstandigheid doet zich in het onderhavige geval voor, dat de vliegtuigen te 5.00 nog geen bom- menlast aan boord hebben. Het aanhangen van bommen neemt minstens een uur tijd in beslag. Tevens rekenende op 1 uur voor de vlucht van V naar B en op eenig tijdverlies voor het uitgeven van bevelen, mogen we niet verwachten, dat door de vliegtuigen voor 7.30 kan worden ingegrepen. Hoe zal op dat moment de toestand zijn Een schip van 5000 a 8000 ton kan meer troepen aan boord hebben, dan thans te B zijn geland, vooral indien het te voren op troepentransport is ingericht. Waar Rood hier kennelijk een tegen A gerichte onderneming in den zin heeft en deze plaats door 300 man wordt verdedigd, is het al zeer onwaarschijnlijk, dat er slechts 500 man tegen A zouden worden ingezet. Veeleer is te verwachten, dat Rood de capaciteit van het transportschip ten volle heeft benut. In dat geval kunnen zich naar schatting meer dan 1500 man infan terie aan boord hebben bevonden. Na de landing van de eerste 500 man kunnen nog wel 1000 man aan boord zijn. Echter kan te 7.30 de toestand belangrijk zijn gewijzigd door de landing van volgende échelons. De vaart op en neer van het tran sportschip naar de kust duurt nog geen half uurdezelfde tijd moet worden uitgetrokken voor den overgang van het volgend échelon van het schip in de sloepen (vooropgesteld, dat het schip over een behoorlijke accommodatie beschikt en dat de Roode troepen in landingsondernemingen goed zijn geoefend). Te 7.30 kunnen dan reeds 3 échelons van 500 man (het eerste van 5.00 inbegrepen) aan land zijn, d.w.z. 1500 man. Welk doel is nu het belangrijkste 1500 man te B, op een kleinen dagmarsch afstand van A, of het transportschip, dat op dat oogen- blik, buiten eenige voorraden, hoogstens een paar honderd man aan boord heeft. Wordt het vraagstuk van dezen gezichtshoek uit bekeken, dan moet worden erkend, dat het weinig voordeel zou opleveren, indien het transportschip tot zinken zou worden gebracht. Bijgevolg zou de conclusie dan luidenalle bommen werpers inzetten tegen de gelande troepen. Er is echter ook een ander gezichtspunt. Met voordacht zou Rood een gedeelte van de troepenmacht aan boord kunnen houden, om deze dan op een geschikt oogenblik op één of meer andere punten te landenbijvoorbeeld bij den steiger te A, zoodra de Roode commandant de overtuiging heeft, dat Blauw alle te A beschikbare infanterie heeft ingezet tegen de bij B gelande troepen en dientengevolge de steiger door de Blauwe troepen is verlaten. Door een dergelijke manoeuvre zou dan de stad A vrijwel zonder slag of stoot in handen van Rood vallen. 105

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 21