Wordt nu bovendien in aanmerking genomen, dat er zich bij een landing tal van onvoorziene omstandigheden kunnen voordoen, die vertragend werken en waardoor te 7.30 zich toch meer troepen aan boord kunnen bevinden dan aanvankelijk moest worden aan genomen, dan is er aanleiding om de bommenwerpers ook tegen het transportschip in te zetten. Deze overwegingen leiden tot de conclusie, dat zoowel het transportschip als de gelande troepen doelen vormen, die den inzet van de bommenwerpers waard zijn. Op welk doel het zwaartepunt moet worden gelegd, zal, behalve van persoonlijk inzicht, ook kun nen afhangen van omstandigheden, die we niet in dit artikel willen betrekken. Bijvoorbeeld de afstand tot A van de Roode haven, waarop de expeditie naar A moet steunen. Is die afstand aanzien lijk, dan moet het transportschip grootere voorraden aan boord hebben dan in het geval, dat beide havens op korten afstand van elkaar zijn gelegen. In het laatste geval kan met kleine voorraden worden volstaan. Wordt dan al het transportschip buiten bedrijf gesteld, dan kunnen toch de benoodigde voorraden binnen enkele dagen uit de Roode haven worden betrokken. Zonder nu verder in te gaan op deze en andere bijkomende omstandigheden, zullen we aannemen, dat de g.m.c., na ontvangst van het bericht van de landing te 5.00, besluit om één afdeeling bommenwerpers in te zetten tegen het transportschip en twee afdeelingen tegen de gelande en alsnog landende troepen. Zoo spoedig mogelijk na 5.00 gaat dan ook het volgende voorbe reidingsbevel uit aan C.V1.G. I 1. Roode troepen ter sterkte van minstens 500 man zijn geland te B. Op 2 km w van B een Rood transportschip van ruim 5000 ton en 2 Roode torpedojagers. 2. VL'G. I komt krachtens bekende machtiging thans onder mijn bevelen. 3. Onverwijld gereed maken een vlg.afd. voor bestrijding van het transportschip twee vlg.afdn. voor bestrijding van de gelande en landende troepen. Toelichting In punt 3 van dit bevel ligt opgesloten, dat terstond moet worden overgegaan tot het aanhangen van de vereischte bommen aan de vliegtuigen, hetgeen minstens 1 uur in beslag zal nemen. Verder houdt punt 3 voor een goeden verstaander in, dat nadere bevelen zijn te verwachten, waaruit volgt, dat de vliegtuigbemanningen zich gereed moeten houden voor de ontvangst van bevelen, opdat na eerste bevel zoo spoedig mogelijk kan worden opgestegen. 106

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 22