Na ontvangst van het voorbereidingsbevel volgt het volgende bevel van C.V1.G. I 1. Vl.A. 1 en 2 scherfbommen onderhangen, Vl.A. 3 mijnbom- men 2. Te 6.15 vliegklaar voor bombardement nabij B van resp. gelande troepen en transportschip. 3. Afd.- en patr.cdtn. voor bevelsontvangst vóór. Toelichting Het begrip „vliegklaar" uit punt 2 beduidtde vliegtuigen gereed tot opstijgen met de noodige uitrusting en brandstof aan boord en de bemanningen gereed voor bevelsontvangst bij de vliegtuigen. De afdeelings- en de patrouille-commandanten melden zich te ongeveer 5.30 op den commandopost van den groepscom mandant. Wat staat den g.m.c. thans verder te doen Veel tijd tot over wegen is er nietuiterlijk één uur na ontvangst van het voorbe reidingsbevel moet de vliegtuiggroep nadere bevelen hebben gekregen, wil er geen tijd verloren gaan. Niettemin dient de g.m.c. zich met betrekking tot de bestrijding van de gelande troepen toch van het volgende rekenschap te geven De bommenwerpers kunnen niet vóór 7.30 boven B verschijnen. Echter kan van afwerpen van bommen op de gelande troepen pas sprake zijn, als zich loonende doelen vertoonenlandings sloepen, troepenverzamelingen, colonnes of tot het gevecht ont wikkelde troepen. Mogelijk worden terstond na aankomst boven B loonende doelen waargenomen in dat geval kunnen de bommen terstond worden afgeworpen. Het is echter ook mogelijk, dat de vijand zich zoodanig dekt tegen waarneming uit de lucht, dat geen doelen van eenige beteekenis worden onderkend en dan is het toch niet de bedoeling, dat boven B wordt rond gecirkeld, totdat de brandstof is opgevlogen. Het is dan ook noodig een tijd te bepalen, gedurende welken de bommenwerpers boven het gevechtsterrein moeten blijven zijn in dien tijd geen doelen onder kend, dan kan de bommenlast worden afgeworpen op een plaats, waar zich naar verwachting doelen zullen bevindenvoor het oogenblik is dat de landingsstrook langs de kust bij kampong B. Wordt de duur van het verblijf boven het gevechtsterrein bepaald op 1 uur, hetgeen aannemelijk is, dan is de duur van elke vlucht h De te bezigen soort van mijnbom blijve verder onvermeld. 107

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 23