1 uur voor de vlucht van V naar B J) 1 uur boven het gevechtsterrein 1 uur voor de terugvlucht met landing te V 3 uur totaal. In aanmerking genomen, dat het onderhangen van een nieuwen bommenlast, het bijvullen van brandstof en het opnieuw ver strekken van bevelen 1% uur kunnen duren, kunnen de bommen werpers eerst na 4% uur (12.00) voor de tweede maal boven B zijn. Zouden dus alle vliegtuigen te 6.30 opstijgen, dan zouden van 8.30 tot 12.00, dus gedurende 3% uur, zich in het geheel geen vliegtuigen boven het gevechtsterrein bevinden. Daar niet mag worden verwacht, dat het bombardement van alle bommen werpers en masse zoo volledig doel treft, dat daardoor de Roode onderneming voor goed tot mislukking zal zijn gedoemd - immers dient er in het onderwerpelijk geval rekening mee te worden gehouden, dat sinds de landing reeds 2% uur is verloopen en in dien tijd de Roode troepen zich rondom B aanmerkelijk kunnen hebben uitgebreid kan het niet gewenscht worden geacht, dat gedurende 3% uur zich geen eigen vliegtuigen boven het gevechts terrein bevinden. In dien tijd kan Rood de compagnie bij C hebben teruggeworpen, zonder dat de bommenwerpers hebben kunnen ingrijpen. De g.m.c. komt er dan ook toe, niet alle vliegtuigen tegelijkertijd in te zetten, doch afdeelings- dan wel patrouillesgewijs bij toer beurt, waardoor kan worden verkregen, dat op dag D vrijwel voortdurend, tot het aanbreken van de duisternis toe, zich eigen vliegtuigen boven het terrein van actie bevinden. Daartegen is in het onderwerpelijk geval te minder bezwaar, omdat er geen Roode vliegtuigen zijn te verwachtener zijn althans geen berichten, die op Roode luchtactie wijzen. Door de aanwezigheid van Blauwe bommenwerpers boven het gevechtsterrein zijn de gelande troepen genoodzaakt van een snellen opmarsch naar A af te zien, willen zij zich niet aan ernstige verliezen bloot stellen. En zouden zij, onder het betrachten van de noodige omzichtigheid, toch C en de zich aldaar bevindende eigen troepen zonder verliezen bereiken, dan zijn er vliegtuigen in de lucht om de eigen troepen bij C te steunen, waarbij z.n. kan worden gebruik gemaakt van door den betrokken compagnies commandant te verstrekken aanwijzingen. Dit brengt een ander vraagstuk aan de orde de samenwerking van de bommenwerpers met de infanterie. Aangenomen mag J) De kruissnelheid is nagenoeg 300 km/u. De afstand zou dus binnen het uur kunnen worden afgelegd. Bij den start treedt echter vertraging op, doordat de vliegtuigen niet alle tegelijk opstijgen, terwijl bij het klimmen na den start de snelheid ook minder is dan de kruissnelheid. 108

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 24