worden, dat te voren de g.m.c, in overleg met C Vl.G. I. voor dat doel de noodige afspraken heeft gemaakt. In de samenwerking zou kunnen worden voorzien door middel van een U-lap daar over dat instrument echter niet wordt beschikt, dient tot meer provisorische middelen een toevlucht te worden genomen. De infanterie zou zich in dit geval kunnen behelpen met eemge witte lappen van ongeveer 4 X 0.75 m, waarmede de noodige, te voren afgesproken teekens kunnen worden uitgelegd. Bijvoorbeeld kan met 3 van die lappen een U worden uitgelegd, welk teeken duidt op de nabijheid van den commandopost van den infanteriecommandant, i.e. den betrokken compagniescom mandant. Dit teeken zal in het algemeen worden uitgelegd onge veer midden achter het door de eigen troepen ingenomen front, waarbij de U met de open zijde in de richting van het ingenomen front moet wijzen. De overige lappen kunnen nu worden aange wend om den tactischen toestand op den grond, zij het in groote trekken, kenbaar te maken. Bijvoorbeeld kan beteekenen 1. twee lappen ter rechter- en ter linkerzijde van de U in het voorterrein bevindt zich overmachtige vijand 2. een lap ter linkerzijde: in het voorterrein op den linker vleugel bevindt zich overmachtige vijand: 3. een lap ter rechterzijde idem op den rechtervleugel 4. een lap aan de (open) voorzijde wij gaan voorwaarts ver zoeke onze voorwaartsche beweging te steunen 5. een lap aan de achterzijdewij trekken terugverzoeke onzen terugtocht te dekken. enz., enz Aldus kunnen van den grond af belangrijke aanwijzingen aan de vliegtuigen worden verstrekt. Overwegingen van dezen aard liggen ten grondslag aan het te te 5.40 uitgaande bevel nr. 2 van den g.m.c. 1. Vijand en eigen troepen. (Bevat de laatste gegevens, voor zoover nog niet op het vliegterrein békend). 2. Taak Vl.G. I. a. Bestrijding van het transportschip door één vlg.afd. (bombardementsopdracht nr. 1). b. Bestrijding van de gelande (landende) troepen door twee vlg.afdn. (bombardementsopdracht nr. 2). 3. Bombardementsopdracht nr. 1. Het transportschip door bombardement vernielen. De opdracht v.z.n. herhalen. Terstond aanvangen. 109

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 25