uur) dan eventueel nog niet afgeworpen bommen afwerpen op kampong B. e. Eventueele landing bij A, indien mij gemeld door den g.m.c., maak ik aan opgestegen patrouilles bekend door het codesein am am am. 3. Verband. a. met lws te Vgolflengte oproepsein van het lws pt. b. met de eigen infanterie bij steiger A en bij C (zie voorgaande tekst). Toelichting Volgens punt 2 ad b. wordt er geworpen op loonende doelen, d.w.z. op doelen, die uit de lucht worden ontdekt en belangrijk genoeg worden geacht voor een bombardement. Ook zal er worden geworpen op door de infanterie gemelde doelen, dus op doelen, die uit de lucht niet of slechts ten deele kunnen worden waar genomen. Is er nu een doel, dan wordt door de patrouille gewor pen in zoodanigen vorm en met zoodanig tijdsverschil tusschen de door elk vliegtuig achtereenvolgens geworpen bommen, dat de aanslagen zich verspreiden over een rechthoek van 300 X 250 m. Uiteraard ware het gewenscht de afmetingen van deze figuur in overeenstemming te brengen met de waargenomen of uit de omstandigheden afgeleide afmetingen van het doel. Dit zou echter gemakkelijk kunnen leiden tot onregelmatigheden in de treffer figuur en bovendien vertraging kunnen veroorzaken, daar dan na vaststelling van de afmetingen van het doel, alvorens tot werpen kan worden overgegaan, eerst de elementen van het te werpen trefferpatroon moeten worden berekend en door het commando vliegtuig naar de volgvliegtuigen van de patrouille moeten worden overgeseind. Dit geeft in elk geval een hinderlijke vertraging en kan bovendien aanleiding geven tot vergissingen. Op grond hier van verdient het de voorkeur het te werpen trefferpatroon vóór vertrek van het vliegterrein te bepalen. Volgens de bekomen opdracht wordt voor eiken aanval 1/3 van den bommenlast gebruiktna 3 aanvallen te hebben verricht, zijn er dus geen bommen meer aan boord. Is de voor de opdracht uitgetrokken tijd (vide sub d) dan nog niet verstreken, dan dient de patrouille toch boven het gevechtsterrein te blijven, waarbij wordt verkend. Alle waarnemingen worden per radio gemeldde volgende patrouille kan daar haar voordeel mee doen. Deze bevelen van den vliegtuiggroepscommandant vormen den grondslag van de luchtactie op dag D. Het kan wellicht tot verduidelijking leiden het mogelijk verloop te schetsen, waarbij 112

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 28