dit zij vooropgesteld we onze fantasie voor een oogenblik den vrijen teugel zullen laten. De uitwerking van het bombar dement en van het vuur der ld. art., alsmede de actie van Vl.A. 3, zullen we overigens in het midden laten. Te 7.30 komen de 3 patrouilles van Vl.A. 1 boven het gevechts terrein aannaast den rijweg bij den z-rand van C ligt het U- teeken uit, zonder dwarslappen. Ten z en o van C wordt druk verkeer van voetgangers waargenomen, blijkbaar kampongbe woners, die het terrein van actie ontvluchten. Nabij B op eenige km's van de kust liggen 3 schepen, het transportschip en 2 torpedojagers. Nadat een en ander is vastgesteld, worden te 7.40 in het open terrein op 1000 m afstand ten z van B troepen ter sterkte van ongeveer 200 man waargenomen, die ter weerszijden van den weg verspreid voorwaarts gaan in z richting. Hierop verricht de eerste patrouille een bomaanval. Vervolgens wordt tot driemaal toe door alle patrouilles een bomaanval verricht op eenige lan dingssloepen, die zich van het transportschip af naar de kust bij B bewegen. Daarna meldt de eerste patrouille haar waarnemingen per berichtkoker aan de compagnie te C en keert vervolgens terug naar het vliegterrein. Tijdens de terugvlucht naar het vliegterrein wordt uiteraard per radio aan het lws aldaar gemeld, wat werd waargenomendeze radioberichten worden door C. Vl.G. I. terstond per telefoon aan den g.m.c. te A doorgezonden. Door de beide andere patrouilles worden omstreeks 8.00 nabij den z.-rand van kampong B Roode militairen waargenomen. Te 8.30 keeren zij naar het vliegterrein terug, waarbij de compagnie te C per berichtkoker en de vliegtuiggroepscommandant per radio wordt ingelicht omtrent de laatste waarneming. Te 8.30 verschijnt de eerste patrouille van Vl.A. 2, die tijdens de vlucht reeds op de hoogte werd gebracht van de ervaringen van de patrouilles van VLA. 1. Bij C ligt het U-teeken nog uit als te voren. De patrouille verkent den in het open terrein ten z van B gemelden troep, waarna zij Roode troepen ontdekt, die verspreid en ten getale van minstens 500 man uit B zijn gede- boucheerd en voorwaarts gaan in de richting van C. Hierop wordt de eerste bomaanval gedaan, waarna het doel verdwijnt. Het tweede trefferpatroon wordt op dezelfde plaats geworpen. Onder- tusschen zijn de Roode vaartuigen in z.-richting opgestoomd tot ter hoogte van A. Te 9.20 wordt waargenomen, dat eenige kleine vaartuigen van het transportschip af zich in beweging zetten naar den steiger. De pat.commandant leidt zijn patrouille terstond in die richting en besluit bedoelde vaartuigen, een tiental landings sloepen, aan te vallen. Te 9.30 vallen de bommen. Wanneer te 9.30 de volgende patrouille boven A verschijnt, breekt de eerste patrouille haar opdracht af. 113

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 29