De tweede patrouille van Vl.A. 2, ving onderweg van V naar B, het codesein am am am op, waarop met extra groote snelheid wordt gekoerst in de richting van A, waar zij nog juist bijtijds aankomt om een bomaanval op de landingssloepen te doen, als deze den steiger tot op circa 600 m zijn genaderd. Daarna worden nog een tweede en een derde aanval verricht. Niettemin bereiken enkele sloepen de kust, waar de bemanning aan land gaat en een handgemeen ontstaat met de aldaar opgestelde Blauwe infanterie. De patrouille steunt met mitrailleurvuur, voor zoover haar dat mogelijk is zonder de eigen infanterie te hinderen. Wellicht is het door dezen steun, dat de laatste zich kan handhaven en de landing wordt afgeslagen. Te 10.00 is deze episode weer achter den rug en begeeft de patrouille, hoewel alle bommen reeds zijn afgeworpen, zich naar B. Het blijkt, dat vijandelijke troepen ter sterkte van ongeveer 500 man in verspreiden vorm op C voorwaarts gaande voorste lijn is C tot op 1.5 km genaderd. Te 10.30 breekt de patrouille haar opdracht af. De derde patrouille van Vl.A. 2, gewaarschuwd door haar voorganger, valt dit doel aan. Te 11.10 worden bij het U-teeken twee lappen links en rechts uitgelegd echter worden in het open terrein tusschen C en de voorgelegen kleine kampong uit de lucht geen doelen waargenomen. Tegen het tijdstip, waarop de opdracht moet worden beëindigd, wordt het restant van den bommenlast op deze kleine kampong afgeworpenhet bij het U-teeken uitgelegde sein doet immers vermoeden, dat de voor C gemelde Roode troepen zich in de kleine kampong schuil houden. Als de le patrouille van Vl.A. 1 weer ten tooneele verschijnt, ligt bij het U-teeken de rechter lap uit. Inderdaad wordt langs de kali ten o van de brug infanterie waargenomen, die aldaar de kali doorwaadt. Daarop wordt tot tweemaal toe een bomaanval gedaan. Bij het U-teeken wordt nu het sein „wij trekken terug" uitgelegd even later verdwijnt het U-teeken en worden eenige tientallen infanteristen waargenomen, die uit den z.-rand van C zich in z.-richting bewegen, vermoedelijk eigen partij. Wanneer 15 minuten later in den z.-rand van kampong C vuurverschijn- selen worden gezien, wordt daarop de laatste bomaanval verricht. Laat in den middag is er ten slotte een patrouille, die het sein „wij gaan voorwaarts" ziet uitliggen bij het U-teeken, dat inmiddels naar het terrein halfweg A en C is verplaatst. De volgende bommen worden nu geworpen op Roode troepen, die in kleine groepen verspreid zich in n.-richting terugtrekken. De laatste patrouille werpt tegen het invallen van de duisternis haar bommen op de kampong B, welke blijkens de in den z.-rand waargenomen vuurverschijnselen door Rood tegen de vervolgende Blauwe infanterie wordt verdedigd. 114

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 30