bombardeeren, zoodra deze een nader omschreven rayon in de omgeving van A betreden. De actie van de luchtstrijdkrachten op D1 en voorgaande dagen weer buiten beschouwing latende, wordt aangenomen, dat op het vliegveld wederom een vliegtuiggroep ter beschikking staat om ondernemingen tegen het gewest X af te wijzen, thans echter ter sterkte van 2 vliegtuigafdeelingen, Vl.A. 1 en 2. De sterkte en de taak van het garnizoen A zijn dezelfde als in de eerste onder stelling. Voor zooveel noodig werden verhezen aan personeel en materieel met luchttransport aangevuld. In welk opzicht vertoont de onderwerpelijke onderstelling andere aspecten dan de eerste In de eerste plaats is de sterkte van de Roode landingstroepen, gezien het thans aanwezige aantal transportschepen, vemoedelijk veel sterker dan bij de voorgaande onderneming. De kansen op een succesvollen tegenstand zijn daardoor naar evenredigheid minder. In de tweede plaats wijst de aanwezigheid van een vliegkamp schip er op, dat er tevens Roode luchtactie is te verwachten. Tegenover deze nadeelige factoren staat het voordeel, dat thans Blauw is gewaarschuwd, dat een landing zal plaats hebben, waar door de mogelijkheid wordt geschapen de transportvloot nog voor de landing door de bommenwerpers te doen bestrijden, zij het ook, dat deze bestrijding 's nachts zal moeten geschieden. De voor Vl.G. I thans in aanmerking komende opdrachten zijn wederom a. bestrijding van de transportschepen voor en tijdens de lan ding (mijnbommen) b. bestrijding van landende en gelande troepen (scherf- bommen) Bestrijding van de oorlogsschepen zal, evenals in het eerste geval, in beginsel pas in aanmerking komen, wanneer door de aan de transportvloot toegebrachte verhezen de vijandelijke onderneming tot mislukking is gedoemd. De vraag rijst, wanneer de bestrijding van de in den nacht oprukkende transportvloot moet aanvangen. Daarbij moet er rekening mee worden gehouden, dat het opsporen van een object ter zee bij duisternis moeilijkheden oplevert, zelfs bij helderen nacht. Dit maakt het gewenscht de luchtactie tot de naaste omgeving enkele tientallen kilometers van A te beperken. Hoe eerder de bestrijding aanvangt, des te grooter aantal vlieg tuigen zou moeten worden ingezet, om eenige zekerheid te hebben, dat het object niet wordt gemist. Deze vliegtuigen zijn dan niet bij het aanbreken van den dag beschikbaarop dat 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 32