moment zouden ze doende zijn naar V terug te keeren ter aan vulling van den brandstofvoorraad en, indien het object zou zijn ontdekt, eveneens ter aanvulling van den bommenlast. Alle kansen tegen elkaar afwegende moet het bepaaldelijk gewenscht worden geacht, dat bij het aanbreken van den dag een groot aantal vliegtuigen in de lucht is om landende, c.q. gelande, troepen te bestrijden. Hetgeen voor bestrijding van de transportvloot wordt bestemd, moet worden ingezet, zoodra deze de omgeving van A bereikt, bijvoordeeld tijdens het laatste uui van haar nadering. De laatstbedoelde bommenwerpers zouden dan niet vóór 4.00 (één uur voor het berekende tijdstip van aankomst) boven de kust bij A behoeven te verschijnen om de opsporing van de gemelde transportvloot aan te vangen. Deze overwegingen leiden uiteraard nadat telefonisch het advies van den vliegtuiggroepscommandant is ingewonnen tot het volgende besluit van den g.m.c. (D1, 22.00) 1. In den nanacht één Vlg.afd. inzetten voor bestrijding van de Roode transportschepen. 2. Bij dagaanbreken één Vlg.afd. inzetten voor bestrijding van landende sloepen en gelande troepen. Te 23.00 volgt het volgende bevel (nr. 1) voor de luchtstrijd krachten van den g.m.c. 1. Vijand en eigen troepen. a. Ik verwacht, dat op dag D door de gemelde Roode transportvloot omstreeks 5.00 een landing zal worden verricht nabij of noord van A. b. Vl.G. II zal op dag D het bij de Roode transportvloot gemelde vliegkampschip bestrijden. c. Te rekenen op luchtaanvallen op het vliegterrein V en op actie van Roode jagers boven het landingspunt. d. Vl.G. I komt m.i.v. dag D te 1.00 onder mijn bevel. 2. Taak Vl.G. I op dag D. a. Bestrijding van de Roode transportvloot, van de nabij en noord van A te verwachten landing en van de aldaar te landen troepen. b. In geval van gelijktijdige landing in de haven van A en elders, heeft bestrijding van de landing in de haven de voorkeur. 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 33