bericht binnen komt, dat de transportvloot is ontdekt en gebombardeerd, begeven de andere patrouilles zich terstond daarheen om op hun beurt ook tot den aanval over te gaan. 2. Vl.A. 2, scherfbommen aan boord, taak bestrijding van landende en gelande troepen. Omstreeks 4.30 patrouille- gewijs starten en te 5.30 boven B een formatie van 3 patrouilles vormen. Indien Roode vliegtuigen in de lucht zijn, is de formatie van 3 patrouilles tevens afwerpgroep trefferpatronen te berekenen voor doelafmetingen van 600 X 250 m voor 1/3 van den bommenlast. Zijn geen Roode vliegtuigen in de lucht, dan wordt patrouillegewijs geageerd met trefferpatronen voor doelaf metingen van 300 X 250 m. Het zou te ver voeren en bovendien tot onnoodige herhaling leiden, indien we in extenso het bevel van den groepscomman dant, dat omstreeks 1.30 mondeling aan de afdeelings- en patrouil lecommandanten wordt uitgegeven, zouden vermelden. Uit het besluit blijkt, dat de groepscommandant rekening houdt met a. de moeilijkheden, verbonden aan vliegen bij duisternis, door bij nachtelijke actie geen grootere verbanden dan patrouilles te vormen b. met de mogelijke, zelfs waarschijnlijke aanwezigheid van Roode vliegtuigen bij het aanbreken van den dag, door over dag in een formatie van 3 patrouilles te doen vliegen, welke jager aanvallen geduchten weerstand kan bieden. Het daaraan verbonden nadeel, dat de bestrijding van gronddoelen wat stroever in zijn werk zal gaan dan bij ageeren in patrouille- verband, dient te worden aanvaard. Tusschen 5.00 en 6.00 van dag D ontvangt de gmc. de volgende berichten van het vliegterrein Y a. 1—VLA. 1 ontdekte de transportvloot te 4.30 op 10 km afstand ten nw van B te 4.35 werd één der Roode transportschepen gebombardeerd. De patrouille landde te 5.40 op het vlieg terrein V. b. 2—Vl.A. 1 deed te 4.45 een aanval op één der transportschepen en landde te 5.50 op V. c. 3—Vl.A. 1 deed te 5.00 een aanvalop dat moment bevond de transportvloot zich op 5 km ten nw van B. De patrouille landt te 5.55 op V. d. Tusschen 5.00 en 5.30 wordt het vliegterrein V door een drietal Roode vliegtuigpatrouilles gebombardeerd de Roode vliegtuigen verdwijnen in nw-richting. 119

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 35