4. GEESTELIJKE EN ZEDELIJKE HERBEWAPENING door MAJOOR Ds. G. VAN DUINEN, Legerpredikant Ie Divisie. Het persoonlijk woord van Hare Majesteit de Koningin en Haar daarop gevolgde radiorede heeft meer dan iets anders de aandacht gevestigd op den Oproep tot „geestelijke en zedelijke herbewa pening", die thans door de wereld gaat. Velen hebben zich afgevraagd wat bedoelt toch deze oproep Wat is datgeestelijke en zedelijke herbewapening En achter deze vragen leefde bij meerderen de bereidwilligheid om daaraan zoo mogelijk ook naar de mate van eigen krachten mee te doen. Dat een nadere toelichting van den term geestelijke en zedelijke herbewapening niet geheel overbodig is, kan blijken uit de radio rede van Hare Majesteit, waarin Zij sprak van vele vragen dien aangaande en veel verschil van meening omtrent de toepassing en voorts ook uit de tallooze brieven ontvangen door de elf voor aanstaande Nederlanders, die den oproep het eerst in Nederland gelanceerd hebben brieven, waarin tal van voorstellen en suggesties werden gedaan, welke de kern en de bedoeling van deze zaak niet raakten I. Ontstaan en ontwikkeling van deze beweging. Wij mogen beginnen met U te oriënteeren omtrent enkele belangrijke feiten en data, welke op de geestelijke en zedelijke herbewapening betrekking hebben. Bij zijn 60s ten verjaardag, 4 Juni 1938, richtte Frank Buchman, de promotor en leider van de „now world-wide Oxford-Group- movement" de man die een geestelijken ommekeer in 50 landen tegelijk teweeggebracht heeft en die onder alle lagen der samen leving, in alle groepen en kerken en richtingen, zijn dankbare navolgers telt een verjaardagswoord tot de volkeren. Hij vatte daarin samen al den jammer van dezen tijd op politiek, economisch en geestelijk gebied en riep alle menschen op tot een veldtocht tegen de eigenlijke oorzaak van alle kwaad de zelfzucht. Als eenig afdoend -middel gaf hij aan begin bij uzelf leef onder Gods 122

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 38