leiding doe het in Zijn kracht. Hij vormde voor deze actie het slagwoord, dat thans na zes maanden over de geheele aarde burgerrecht heeft verkregen „Moral Re-armament" het beste te vertalen met geestelijke en zedelijke herbewapening. Dit woord heeft allereerst in den engeren kring van de Oxford- groep zelve (welke ondertusschen een geweldig wijde en zeer actieve kring is) doorgewerkt. Het is geweest het centrale program punt van de wereldbijeenkomst der Oxfoud-groep, gehouden te Interlaken van 2 tot 12 September 1938, waar een 2000 mannen en vrouwen uit 47 landen, menschen van het meest uiteenloopend slag en standing, zich verbonden hebben om op deze basis een nieuwe wereld op te bouwen. Aan dit congres was vastgekoppeld een bezoek van een „team" van voormannen uit de Oxford-groep aan de 19e Volkenbondsvergadering te Genève. Daar is aan Dr. Buchman en zijn internationale ploeg door de heeren Patijn, Hambro, Jordan en Pella een déjeuner aangeboden, teneinde den Volkenbonds-gedelegeerden gelegenheid te geven met Buchman en zijn nieuwe boodschap kennis te maken. Zijn optreden heeft daar op de meer dan 400 aanwezigen grooten indruk gemaakt en krachtig tot de internationale uitzaaiing van de geestelijke en zede lijke herbewapening bijgedragen. Van bijzonder belang voor den doorgroei van deze actie is voorts geweest de angstige spanning, waarin de wereld werd gewikkeld door de zg. September-crisis. De snel toenemende nood maakte breede kringen voor een dergelijk woord ontvankelijk. De fijn- ethische houding van den Engelsc'hen prime-minister Chamberlain, diens wegcijferen van zich zelf en onwrikbaar vertrouwen in het woord van zijn tegenstander alles resulteerende in het behoud van den vrede overtuigde velen ervan, dat alleen geestelijke wapenen en innerlijke vernieuwing de wereld uit haar huldi gen nood redden kan. Zóó is de geestelijke en zedelijke herbewa pening tot gemeen goed geworden, tot een zaak die de belang stelling van heel de wereld en van ieder mensch welke zijn geestelijk statuur ook moge zijn tot zich trok. Na deze internationale troepenschouw is Engeland het eerst begonnen de zaak der geestelijke en zedelijke herbewapening nationaal te laten doorwerken. Dr. Buchman kreeg gelegenheid aan een hem aangeboden eeremaaltijd van het Lagerhuis, mede bij gewoond door leden van het Hoogerhuis, zijn program van moreele herbewapening te lanceeren. In de London Times van 10 Septem ber 1938 verscheen daarop een oproep onderteekend door lord Baldwin en 14 andere leden van het Hoogerhuis, waarin er op werd gewezen, dat de crisis, welke de wereld doormaakt, in haar diepsten grond een moreele crisis is. Genezing kan dus alleen maar op moreel gebied worden gevonden. Zij dringen daarom aan op 123

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 39