moreele herbewapening als de eenige maar dan ook de afdoende oplossing. Deze oproep is gevolgd door een brief van dertig leden Va? lagerhuis, die Groot-Brittannië oproepen tot een nieuwe politiek op de basis van geestelijke en zedelijke herbewapening. Sedert dien staat de zaak der geestelijke en zedelijke herbewa pening in Engeland in het centrum der publieke belangstelling. De kolommen der groote pers staan voor haar open. En 27 November hield Dr. Buchman een radio-rede voor het Engelsche nationale programma, welke over heel de wereld is gerelayeerd of in de landstalen overgezet. Op het oogenblik houdt men door heel Enge land z.g. „trainingskampen voor geestelijke en zedelijke herbewa pening" onder leiding van vooraanstaande menschen uit alle groepen der bevolking. We gaan voorbij de ontwikkeling dezer beweging in andere landen om iets meer te kunnen zeggen over de actie in Nederland. In Nederland is het groote publiek (nadat door het Oxford- groep-kamp te Holten van 28 Juli tot 8 Aug. 1938 de beweging voorbereid was) op de geestelijke en zedelijke herbewapening opmerkzaam geworden door den Oproep, gepubliceerd door de heeren Aalberse, lid van den Raad van State, Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State Feith, president van den Hoogen Raad, Fürstner, chef van den Marinestaf, De Jonge, oud-gouverneur-generaal, Kooien, lid van den Raad van State, Van Lidth de Jeude, oud-Minister van Waterstaat, Loudon, president-commissaris van de Koninklijke Petroleum Maatschappij, Oud, oud-minister van Financiën, Rutgers, lid van den Raad van State en Van Voorst tot Voorst, commandant Veldleger. Zij verwijzen in dat stuk met instemming naar den oproep in de London Times en verklaren dat ook Nederland in de taak der geestelijke en zedelijke herbewapening een hoogst belangrijk aan deel behoort te nemen. „In Nederland zijn groote zedelijke krach ten aanwezig. Wij zijn overtuigd, dat Nederland zich aan de taak „der moreele en geestelijke herbewapening zal zetten met Neder- „landsche vastberadenheid en die taak zal voortzetten met Neder- „landsche vasthoudendheid". Dit sloeg geweldig in. Hare Majesteit de Koningin gaf te kennen, dat Zij met instem ming van den oproep had kennis genomen en voornemens was enkele der onderteekenaars te ontvangen. Deze ontvangst was oorspronkelijk op 26 September 1938 gesteld maar „met het oog op de groote beteekenis van deze bewe- 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 40