„ging wenschte Hare Majesteit tijd en aandacht daarvoor beschik baar te stellen" en daarom werd die ontvangst naar 6 October verzet. In dit onderhoud heeft Hare Majesteit aanleiding gevonden om zich met een Persoonlijk Woord tot Haar volk te richten Dat woord is zoowel in ons land als daarbuiten voor den voortgang van de zaak der geestelijke en zedelijke herbewapening van zeer groote beteekenis geworden. In Haar radiorede van 27 Januari 1939 heeft Hare Majesteit daarop een nadere toelichting en toepassing gegeven. Het is, om den omvang en de algemeenheid dezer beweging te leeren kennen, wel van belang hier een, overigens zeer onvol ledige opsomming te geven van de instanties en groepen in ons Vaderland en Indië, die daarna met de geestelijke en zedelijke herbewapening instemming hebben betuigd. Het waren Het Bestuur van den Regentenbond in Ned.-Indië. De Burgemeester van 's-Gravenhage in zijn oproep tot de burgerij De Commissaris der Koningin in Groningen in zijn woord tot alle bewoners der provincie. Het massaal appèl, op initiatief van het R.K. Werklieden verbond te Amsterdam gehouden, van vertegenwoordigers van alle R.K. organisaties, waaruit is voortgekomen een algemeen R.K. Comité, dat practisch de gansohe R.K. gemeenschap omsluit en dat zich homogeen heeft verklaard met den oproep van Hare Majesteit. H. K. H. Prinses Juliana, namens het Roode Kruis. De leden der Rechterl. Macht in hun adres aan Hare Majesteit de Koningin. De Nationale Padvindersraad. Vertegenwoordigers der modern-georganiseerde arbeiders in Nederland. Bond van Huisvrouwen in Nederland. Brief Commandant-Veldleger aan de Officiersvereenigingen. Brief Vice-Admiraal Mr. Jager aan de Marinevereenigingen. Vooraanstaande figuren uit de provincie Utrecht. Burgers uit Batavia. 600 adhaesie-betuigingen uit Soekaboemi. De heele Nederlandsche Dagbladpers in haar leaders. II. Wezen en karakter van deze beweging. a. Men zou licht den indruk kunnen krijgen, dat de geestelijke en zedelijke herbewapening in wezen een gO'dsdienstige beweging is. De oorsprong van deze actie in de Oxford-groep wettigt dit vermoeden. En voorts is alle woord en geschrift dat op deze zaak 125

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 41