betrekking heeft, rijkelijk van religieuze argumenten en sen timenten voorzien. Toch is deze indruk onjuist. De beweging is in haar oorsprong en bedoeling zuiver maat schappelijk. Het gaat, bij de geestelijke en zedelijke herbewapening in het geheel niet om godsdienstige waarden (al worden die wel in actie gesteld!), niet om behoud of herstel der relegie, nog minder om de propaganda voor eenige Kerk, om „de zaak van Christus" of om „de eere Gods". Het gaat hier louter en alleen om de menschheid, in haar maatschappelijke en politieke nooden, om het behoud van aardsche levensgoederen, om onze West- Europeesche cultuur te bewaren voor algemeene ineenstorting en ondergang. De actie voor „geestelijke en zedelijke herbewapening" is door en door „diesseitig" georiënteerd. Omdat deze gedachte èn voor de doorvoering van deze actie èn voor onze houdingbepaling van zoo groot belang is, is het wen- schelijk haar met enkele uitspraken van leidende figuren nader te adstrueeren Buchman geeft als motief, waarom hij zijn verjaardagswoord (dat den eigenlijken stoot tot deze beweging gaf) tot de wereld richtte, aan: „de moeilijke en schijnbaar onoplosbare vraagstukken, „waarmede de gansche wereld te kampen heeft. De wereld bevindt „zich in een zorgwekkenden en onrustbarenden toestand. Vijand schap stapelt zich op tusschen volk en volk, tusschen arbeid en „kapitaal, tusschen klasse en klasse verbittering en angst „leggen ons dagelijks zwaardere lasten op En omtrent zijn bedoeling met deze actie zegt hij „Wij moeten „een nieuwe wereld opbouwen. Een wereld van economischen „bloei, waarin iedereen genoeg met anderen deelt, dat iedereen „genoeg heeft. Menschen, gezinnen, bedrijven vernieuwen. Zede lijke kracht vrijmaken, die sterk genoeg is de wereld te ver nieuwen". In zijn radiorede laat hij zich aldus uit„Nieuwe menschen, „nieuwe volken, een nieuwe wereld onder Gods leiding dat is „het programma, in staat een wereldcrisis het hoofd te bieden. Dan „zal een nieuwe geest dwars door alle landen gaan, alle moeilijk heden overwinnen, alle standpunten en vooroordeelen overbrug den, alle natuurlijke banden versterken, en eenheid brengen in „het leven van ieder volk. Dan zullen we een nieuwe wereld „krijgen, een wereld waar geen oorlog meer zal zijn, geen strijd „van partij tegen partij, van klasse tegen klasse, van belang tegen „belang, van volk tegen volk." Hare Majesteit gaat van dezelfde gedachte uit als Zij Haar Persoonlijk Woord aldus aanvangt „Nu de beklemmende dagen „achter ons liggen, waarin het dreigend gevaar ons zoo duidelijk „voor oogen stond, nu voor het oog'enblik de mogelijkheid van de „algeheele vernietiging onzer beschaving is afgewendEn 126

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 42