dan wijst Zij op de zedelijke en geestelijke herbewapening als den innerlijken drang, die uïtwendigen ommekeer kan teweegbrengen tusschen persoon en volkeren. In Haar radiorede komt het „diesseitig" karakter dezer actie even sterk naar voren alles draait daar om de natie in haar nood en het gevaar van nationaal verval en ineenstorting. En daarom zet de Koningin zich met Haar persoon voor de actie van geestelijke en zedelijke herbewapening in, omdat ze daarin ziet den hefboom, die het volk boven den druk van den tijd kan opheffen. Alle verdere uitingen van deze actie zijn van deze zelfde in stelling. Ze zijn alle sterk internationaal georiënteerd. Sterk geïnteresseerd bij de maatschappelijke en sociale kwesties, die tegenwoordig de samenleving benauwen. Specifiek-religieuze nood is hier nergens het Leitmotief. Het gaat hier niet om de redding der ziel. Het gaat hier om de wereld te redden uit de beklemming waarin de huidige crisis dreigt te verstikken. Dit is in wezen geen godsdienstige-, dit is een maatschappelijke beweging. Hiermede wil niets ten nadeele van de geestelijke en zedelijke herbewapening gezegd zijn. Veeleer het tegendeel. Immers de specifiek-geestelijke belangen en hun groote beteekenis worden hierdoor allerminst verkort. En voorts is het ten zeerste noodig, dat de dragers dezer belangen er aan herinnerd worden, dat de geeste lijke en zedelijke waarden ten nutte van deze wereld en haar zichtbaren nood moeten worden aangewend, en dat ze daar hun kracht moeten bewijzen. Dat laatste nu is bij de geestelijke en zedelijke herbewapening het geval. Het religieuze element is daar zeker wel aanwezig. Maar het heeft daar een dienende functie. Het wordt daar gebruikt als middel, nl. om die geestelijke en zedelijke krachten te produ- ceeren, die onze samenleving in haar benarde omstandigheden noodig heeft. ,,Echt godsdienstig beleven" zegt Buchman „leidt tot verandering in de harten der menschen, tot verandering „van sociale toestanden, tot werkelijke veiligheid voor het land „en tot goede internationale verstandhouding". Het gaat er bij de geestelijke en zedelijke herbewapening dus om onze algemeen menschelijke samenleving te cureeren van haar doodelijke kwalen. Als medicijn wendt ze daartoe aan geestelijke en zedelijke kracht. Geestelijke en zedelijke herbewapening is dus practische religie, op de practijk van het leven toegepaste zedelijke en geestelijke kracht. Hiermede is ook wel begrijpelijk gemaakt, waarom de geestelijke en zedelijke herbewapening zóó algemeen weerklank vond. Immers hier is ieders belang in het geding en hier ligt voor ieder een taak. 127

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 43