b. Een tweede wezenskenmerk van deze beweging is de sterke drang naar samenhoorigheid en samenwerking van alle menschen. Dit volgt onmiddellijk uit het voorafgaande. Zal de gemeen schappelijke nood overwonnen worden, dan zal hij gemeenschap pelijk overwonnen moeten worden. Gevoel van lotsgemeenschap moet kweeken erkenning van roepingsgemeenschap. Dit gaat ieder een en allen te zamen aan. Hare Majesteit de Koningin constateerde dan ook in Haar radio rede met groote dankbaarheid, dat de stroom van persoonlijke betuigingen en gemeenschappelijke adressen blijk geven van den ernstigen wil om als mensch en als kring te zamen de schouders er onder zetten. „Waar juist nu het verlangen naar samenwerking „en het sluiten der gelederen bij talloos velen opkomt en de „noodzakelijkheid gevoeld wordt elkander de hand te reiken, moet „alle streven er in de eerste plaats op gericht zijn elkander te „begrijpen en begrepen te worden. Ik weet, dat de wil tot opbouw „uitgaande boven alle verdeeldheid, bij zeer velen aanwezig is. „Ik zou dezen allen willen vragen voort te gaan en vooraan te „staan bij het te verrichten werk in groot verband en nationalen „zin. Het is overeenkomstig de beginselen der herbewapening om „zich de verschijnselen van verwording als volk aan de trekken". Hare Majesteit vraagt dan ook „een toepassing der herbewa pening op groote schaal". Zij ziet in de geestelijke en zedelijke herbewapening een geestelijke krachtsinspanning, die „een hef- „boom kan worden om ons volk op te heffen boven de onderlinge „verdeeldheid uit". Daartoe moet ze omgezet worden in de levens houding van „draagt elkanders lasten voor de geheele samen leving". Zij ziet in haar het middel tegen de verdeeldheid en de voortschrijdende splitsing, die ons in het dagelijksch leven tege moet treden. Allen spreken in denzelfden geest. Baldwin c.s. zeggen in hun oproep „deze geest haalt de hin dernissen van hebzucht en haat en wantrouwen onder de men- „schen neer hij gaat uit boven den strijd van politieke systemen „hij kan burgers vereenigen in dienst van het volk en alle vol geren in dienst van de menschheid". We hebben hier te doen met een beweging, die heel de wereld samensnoert in dienst van de wereld die bruggen slaat van mensch tot mensch, van partij tot partij, van Kerk tot Kerk, van volk tot volk. Inderdaad maakt het zelfs voor de nationale grenzen niet halt. Men gelooft en vertrouwt, dat geestelijke en zedelijke herbewa pening ook over landsgrenzen heen menschen tot samenwerking brengen kan en dat zóó de opbouw van een nieuwe wereld mogelijk is. Door ons zóó gezamenlijk voor leniging van den nood, die in de wereld heerscht, beschikbaar te stellen door eerlijk samen te 128

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 44