werken in het dragen van elkanders lasten moet er een einde komen aan het elkander bestrijden en beschuldigen en verdacht- maken en belasteren van personen en partijen gaat men tot zijn verwondering bemerken, dat er overal en bij alle groepen toch zooveel menschen van waarlijk goeden wille zijn gaat men met vertrouwen elkander tegemoet treden, en zoo te zamen groote dingen doen. c. Om nu tot deze onderlinge saamhoorigheid en samenwerking tegenover de nooden van onze wereld te kunnen geraken, moet er eerst iets gebeuren. En dat iets noemt men nu geestelijke en zedelijke herbewapening. Het woord „herbewapening" is gekozen onder invloed van de militaire herbewapening, waarmede alle landen in het laatste jaar den dreigenden oorlog trachtten af te wenden. Tegenover de ge dachte nu, dat militaire herbewapening het afdoende middel voor behoud van den vrede en herstel van normale verhoudingen zou zijn, stellen de mannen van de „geestelijke en zedelijke herbewa pening" de leus, dat daarvoor een geheel andere herbewapening noodig is, n.l. de „geestelijke en zedelijke herbewapening". Het is overbodig op te merken, dat een actie, welke Hare Majesteit de Koningin en de Commandant Veldleger in Neder land onder hare promotors telt, niet ervan verdacht kan worden, dat ze de noodzakelijkheid der militaire herbewapening niet zou erkennen. Ze bedoelt slechts er op te wijzen, dat voor een afdoende en duurzame oplossing van de moeilijkheden onzer samenleving militaire wapenen niet toereikend zijn dat men zich daarvoor met andere krachten moeten wapenen Als men deze wapenen in het geestelijke en zedelijke zoekt, dan erkent men daarmee, dat ook de nooden onzer samenleving in den grond van geestelijk-zedelijken aard zijn. Dat is in de actie voor geestelijke en zedelijke herbewapening inderdaad een centrale gedachte. Buchman zegtde crisis is fundamenteel van geestelijken aard. En als machten, die die wereld naar een afgrond jagen, noemt hij vijandschap en ver bittering, wantrouwen en verleugening, onzekerheid en ontgooche ling. Egoïsme heeft ons allen vast. We staan tegenover elkaar en trachten ten koste van elkaar groot en rijk te worden. De mensch is den mensch een wolf. Baldwin c.s. spreken in hun oproep van „hindernissen van angst en hebzucht, van wantrouwen en haat". De oproep der vooraanstaande Nederlanders zegtde gevaarlijke crisis, die de wereld doormaakt, is in haar diepsten grond een moreele crisis. Rutgers zegt het zijn geestelijke en zedelijke fac toren in het leven der volkeren, die het oorlogsgevaar in het leven roepen. Hare Majesteit wijst vooral op de onderlinge ver deeldheid en voortschrijdende splitsing en vervreemding als de gevaren die ons volk met een ondergang bedreigen. 129

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 45