herbewapening ook in het leger werk te doen. Te meer noodzake lijk, omdat juist de geestelijke en zedelijke krachten voor de kracht van het leger beslissend zijn. Dit werk zal bovenal hierin moeten bestaan, dat de formeele eenheid die het leger is, met wezenlijken inhoud wordt gevuld en innerlijk een waarachtig samengaan voor de groote taak der nationale verdediging wordt verwerkelijkt. Dat er bruggen worden gebouwd over religieuze- en landaard- en rangsverschillen heen zoodat alle deelen en diensten en groepen in innerlijk vertrouwen en saamhoorigheid verbonden worden Op welke wijze dit moet gebeuren Niet door een nieuwe vereeniging of organisatie op te richten. Het verbinden van dezen oproep aan welke organisatie ook, verlaagt haar tot partij- en fractiegedoe. Dit is voor allen en dit moet ook van allen zijn. En geen organisatie mag dit monopoliseeren. O.i. heeft Hare Majesteit ons ook hier den rechten weg gewezen. Zij heeft twee middelen aangewend de algemeene oproep en de persoonlijke be spreking met Haar omgeving. De geestelijke en zedelijke herbewapening is een boodschap ze geldt voor ieder volk en voor iederen levenskring en voor ieder individu. En bij ieder weer op een andere manier. Het is een boodschap, die verstaan en onderschreven kan worden door ieder, die zich verantwoordelijk gevoelt voor zijn medemensch. En dat zijn we toch immers allen, wanneer ons leven ten minste bevrijd is van haat en waan, wrok en vrees. 134

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 50