Wij gaven dit feit weer in het ondervolgende schema We zien dus Veldheeren gepassionneerde typen. Officieren cholerische typen. Onderofficieren phlegmatische typen. Soldaten sanguinische typen. De bovengenoemde correlatie tusschen „militaire rang en „type" is eertijds empirisch vastgesteld, zoodat we thans niet in een droge opsomming van percentages behoeven te vervallen, maar dit feitenmateriaal als basis voor ons Verder onderzoek kunnen bezigen. Wat valt nu in de eerste plaats op Dit fundamenteele feit, dat de veldheeren en de officieren in de emotioneele zone moeten worden geprojecteerd, terwijl de onder officieren en de soldaten juist niet-emotioneel zijn. Hierop zullen we nog nader terugkomen. Allereerst willen we echter het volgende ervaringsfeit vaststel len Veldheeren worden geboren uit subalterne officieren onder officieren uit soldaten. Nu weten we wel, dat deze stelling aanvechtbaar is. Maar dit neemt niet weg, dat zij in haar alge meenheid opgaat. Voor ons Kon. Ned.-Ind. Leger zoowel als voor de Kon. Landmacht zou het misschien practischer zijn om met te spreken van veldheeren maar van hoofdofficieren. Niettemin willen wij liever aan de historische benaming „veldheer vasthou den, waarbij wij stilzwijgend vooropstellen, dat elk hoofdofficier „Iets-van-den-veldheer" in zich draagt, zooals later zal blijken. Nu zien we, dat de verhouding in het actieve vlak aldus is 143 Emotioneel. Primair Sanguinisch. 1 Officie r Veldheer. Soldaat Onder-officier 1 9 Gepassionneerd. Secondair. O Phlegmatisch. niet-Emotioneel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 59