1. MONUMENTEN-SERIE. 2. HET MICHIELSMONUMENT. Dit monument werd op den 19en Februari 1855 plechtig door Zijne Excellentie den Gouverneur-Generaal te Weltevreden ont huld. Het werd na het sneuvelen van Generaal Michiels, een onzer dapperste bevelhebbers, opgericht ter eeire van de nage dachtenis van allen, die op het veld van eer waren gevallenaan het gedenkteeken werd de naam gegeven van dezen, op 25 Mei 1849 bij den overval te Kasoemba (Bali) gesneuvelden, opper- officier. Andreas Victor Michiels, geboren 30 April 1797 te Maastricht, maakte als Tweede Luitenant den slag bij Waterloo mede en diende sedert 1817 bij de troepen in deze gewesten. Hij nam deel aan talrijke krijgsbedrijven o.a. Cheribon, Midden-Java, Kra- wang, Djambi en Sumatra's Westkust waarbij hij zich vele malen onderscheidde (in 't bijzonder bij de bekende vermeestering van Bondjol, welke hem in 1837 den kolonelsrang bezorgde)In 1838 benoemd tot Civiel- en Militair Gouverneur van Sumatra's Westkust maakte hij zich andermaal zeer verdienstelijk niet alleen bij de verdere militaire actie doch mede bij de bestuursvoering en ontwikkeling van dit gewest. Bij Kon. Besluit van 29 Augustus 1841 nr. 9 werd hij bevorderd tot Commandeur in de Militaire Willemsorde. Geplaatst aan het hoofd van de derde Bali-expeditie trof het noodlot hem nadat hij zijn tegenstanders herhaalde malen had geslagen. Een tweede (zelfde) monument werd opgericht te Padang, de hoofdplaats van het gewest waar deze waardige Zoon van Neder land talrijke van zijn meest verdienstelijke jaren heeft door gebracht. 89

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 5