karakter", een zedelijk hoogstaand mensch „een nobel karakter", een willoos iemand „een slap karakter enz. In een vroegere brochure (I.K.V. Nr. 79) hebben we de begrip pen karakter en temperament onder de loupe genomen. We willen voor het juiste begrip van de verdere beschouwingen de zaak nog eens scherp stellen. In het algemeen beoordeelen we een mensch naar zijn (typische) eigenschappen. Al naar gelang we nu onze aandacht schenken aan het karakter dan wel aan het temperament, kunnen we ergo onderscheiden karaktereigenschappen en temperamentseigen- schappen. Het komt er nu dus maar op aan een juiste definitie te geven van deze twee soorten eigenschappen. Welnukaraktereigen schappen openbaren zich in de waardeering van de motieven, welke tot een handeling leiden; temperamentseigenschappen openbaren zich in de waardeering van de wijze, waarop een handeling tot stand komt. Bijv.wanneer iemand ons met intense ontroering, het -droevig lot van een medemensch schildert dan za ons oordeel verschillend zijn, al naar mate we het karakter dan wel het temperament als betrokken object nemen. We oordeeien n.l. temperamentemotioneel en karakter....medelijden Wanneer een ander ons in geval van een dreigenden oorlog guitig verhaalt, dat hij „in elk geval voorloopig voldoende thee heeft gehamsterd", dan oordeeien we temperamentmet- emotioneel, en karakteregoïst. Bij de typologische selectie, zooals deze bij de Koloniale Reserve practisch wordt toegepast, wordt -dus in de eerste plaats gelet op d-e temperamentseigenschappen activiteit, emotionaliteit en se con daire functie. Met behulp hiervan worden dan de beken-de acnt temperamentstypen vastgesteld, waarvan de actief-met-emotio- neelen voor uitzending verreweg d-e voorkeur genieten. We willen nu -het temperament voorloopig laten rusten, en ons meer speciaal bezig houden met -het kaïakter. Dus moeten we in de eerste plaats -de motieven na-der beschou wen. De moederbodem van het motief is -de neiging. Het motiet tot de handeling van den egoïstischen hamsteraar is geboren uit diens hebzuchtige neiging. En zoo is de karakter-leer teruggebracht tot de handeling van den egoïstischen hamsteraar is geboren uit Het aantal neigingen is zoo groot, dat verschillende onderzoe -eis hierin op zich zelf al het bankroet zagen van elke karakterologie. Dit is natuurlijk onjuisthet aantal kleuren is oneindig groot, maar met de hoofdkleuren van het spectrum komen we in de piactyk ruimschoots uit. En zoo kunnen we ten aanzien van de neigingen ook zeer geschikt -de indeeling volgens Paulhan overnemen. Deze onderzoeker onderscheidt 4 groepen, n.l. 146

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 62