Theoretisch zullen we dus het volgende moeten vinden Phlegmatische Onderofficieren... Lagere en hoogere neigingen. Cholerische Officieren Hoogere en lagere neigingen. Gepassionneerde Veldheer en Hoogere neigingen. We willen nu nagaan of we door de combinatie temperament karakter iets dieper kunnen doordringen in de persoonlijkheid van den soldaat, den onderofficier, den officier, en den veldheer^ Nogmaals stipuleeren we, dat de qualificaties „hoogei en lagei ten aanzien van de karaktereigenschappen geen ethische waar deschatting vooropstellen, doch slechts een wetenschappelij e differentiatie beoogen. HOOFDSTUK IV. DE SOLDAAT. Zooals bij empirisch onderzoek is gebleken, komt het soldaten- temperament het meest overeen met het Sanguinische. Dit brengt met zich mede een activiteit, welke zich te allen tijde, zonder remming door „persoonlijke gevoelens of door „persoon lijke opvattingen" kan ontplooien, waar uitwendige omstandig heden daadwerkelijk optreden noodig maken. „Sensitifs a reaction prompte", noemt men de sanguinici in de Fransche literatuur. Zooals we vroeger schreven, is de sanguinicus zich voor alles bewust, een deel te zijn van de wereld-rond-hem-heen. Daardoor is het den sanguinischen soldaat gegeven, als enkeling op te gaan in het algemeene, op de wijze zooals von Hohenzollern aangaf: „Die bewuszte Einordnung der Einzelpersönlichkeit m das grosze Ganze De niet-emotionaliteit geeft hem den noodigen moed om, onverschrokken, oogenblikkelijk gevaar tegemoet te De primaire functie doet hem in de volle breedte van het oogen blik leven, zonder dat innerlijke weerstanden behoeven te worden overwonnen. De activiteit staat juist daardoor in den vollen omvang ter beschikking. Hun ongecompliceerdheid heeft zijn goede en minder goede zijde. Veel diepte bezit hun leven, dat los van den „ongeboren morgen" en het „doode gisteren voorbij gaat, zeker niet. Slechts het „heden" beheerscht hun persoonlijkheid, Temperament Sanguinische Soldaten Karakter Lagere neigingen. treden. 151 Ah, fill the Cup what boots it to repeat How time is slipping underneath our F eet Unborn TO-MORROW and dead YESTERDAY, Why fret about them if TO-DAY be sweet OMAR KHAYYAM.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 67