De militaire vorming ligt in Nederlandsch-Indië Hoe krijgt men uit dit ruwe materiaal goede soldaten Door een juist uitgevoerde opvoeding van den soldaat, welke neerkomt, voor ons Nederlanders, op een in secondaire functie brengen van gezonde militaire begrippen, waardoor deze als het ware een tweede natuur worden. Een typologische selectie kan geschikte temperamentstypen voor den militairen dienst leveren, maar geen „soldaten". De vorming van het juiste militaire karakter kan geschieden door middel van de gunstige temperamentseigenschap n.l. de activiteit. Daarnaast komt het aan op goed ordenen van de secondaire functie. De voor het karakter ook gunstige emotionaliteit kan bij de mindere militairen niet ter sprake komen, omdat deze tempera mentseigenschap den physieken moed verlamt en bovendien een bodem vormt voor allerlei persoonlijke conflicten in den dienst. Kortom de militaire opvoeding komt neer op een onverzwakt stabiliseeren van de activiteit en de vorming van een specifieke militaire secondaire functie. HOOFDSTUK V. DE ONDEROFFICIER. In het vorige hoofdstuk hebben we de psychologische evolutie besproken, welke begint bij den sanguinischen avontuurlijken jongeman en eindigt bij den soldaat, met een specifiek geconstel- leerde militaire secondaire functie. We hebben voorts aangetoond, hoe juist die secondaire functie de moederbodem is voor de tot stand koming van de goede soldaten. En uit die goede soldaten moet dan voortkomen de onderofficier. Een nieuw sterk emotioneel getint moment komt nu ten aanzien van de militaire verhoudingen ter sprake promotie. In nagenoeg elk mensch is een streven aanwezig om „vooruit te komen". Elk „Individuum" omvat in wezen een wereldje op- zich-zelf. Dt gaat ook voor den burger op. Voor den militair echter draagt dit individueele streven wel een zeer specifiek karakter. „Höchstes Glück der Erdenkinder Sei nur die Persönlichkeit". 153 Ja, renn' nur nach dem Glück Doch renne nicht zu sehr Denn alle rennen nach dem. Glück Das Glück rennt hinterher Denn für dieses Leben 1st der Mensch nicht anspruchslos genug Darum ist all sein Streben Nur ein Selbstbetrug. Aus den Dreigroschenoper".

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 69