spreekt ge boos, omdat b.v. in Uw rol „ellendeling" staat) dan wel plaatst ge U primair in de situatie (is U dus boos en spreekt U daarom de woorden nijdig uit) Het bleek, dat 93 zich primair in de situatie stelde. De commentaren deden vermoeden, dat men den steller van deze vraag wel als zeer naïf beschouwde ten aanzien van de tooneelspeelkunst. Het sprak van zelf „dat men eerst de emotie moest ondergaan, voor men de juiste uitdrukking kon geven". Ook veranderingen in bloedcirculatie en ademhaling treden pas op na een emotie. Eerst schrikken we, daarna pas verbleeken we. Eerst hoort het zedige meisje ongepaste woorden, dan pas bloost ze (schaamte) of verbleekt ze (verontwaardiging). Het lijkt alles zeer plausibel. Toch zijn er vele materialistisch denkende menschen, o.a. overigens bijv. zeer bekwame medici, die overtuigd zijn, dat een bepaald geneesmiddel een bepaalde psy chische reactie geeft. Dit is niet juist. De ervaring leert, dat alcohol soms bij het zelfde individuum een downe stemming opheft, soms juist veroorzaakt. Wij gaven ten aanzien van het probleem, al dan niet chauffeer en na alcohol-gebruik, het volgende voorbeeld. Een ervaren chauffeur, die in een sombere stemming in zijn eentje, twee borrels drinkt heeft meer kans ongelukken te maken, dan wanneer hij bij een geanimeerd diner drinkt een aperitief, een glas champagne, een glas rooden wijn en een liqueur. Het quantum is aanzienlijk grooter, doch juist de psychische instelling veel gunstiger, omdat hij niet door intra-psychische spanningen wordt geremd. En zoo kunnen we ook zeggen, dat het van den psychischen toestand van den patiënt afhangt, hoe het geneesmiddel van den medicus zal werken. Spe ciaal geldt dit voor den emotioneelen toestand. Er zijn door de Nederlandsche onderzoekers Heymans en Wiersma vele experimenten gedaan, welke op overtuigende wijze aantoonen hoe groot de invloed van de emotionaliteit is op licha melijke reacties. Men spreekt zoo gaarne van het onwillekeurige autonome zenuwstelsel, waarop de wil weinig invloed heeft, zooals de naam eigenlijk al insluit. Dit mag misschien opgaan ten aanzien van den wil, maar zeker niet ten aanzien van de emotionaliteit. Een voorbeeld Als een mensch rustig slaapt dus geen sterke emoties onder gaat veroorzaakt de ademhaling zekere schommelingen in de frequentie van zijn pols. Zeer doelmatig geschiedt dit de opname van zuurstof wordt vergemakkelijkt, de afgifte van kooldioxyde versneld. In de physiologie heet dit verschijnsel respiratoire arythmie. Dat is dus een zeer doelmatige onregelmatigheid in den pols onder invloed van de ademhaling. Door een bepaald instrument kunnen we dit gebeuren registreeren op een ronddraaiende trommel en zoo een curve opmaken. We geven hier deze curve schematisch weer 157

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 73