Quantitatieve bepaling van de emotie is dus mogelijk. We kunnen dit wederom in een curve registreeren door het bewegende licht van den spiegelgalvanometer op te vangen m een film Indien we dan dus een proefpersoon hebben ingeschakeld, kunnen wij nagaan hoe sterk zijn emoties zijn na hem toegespro ken woorden. Wiersma beschrijft een patiënte, die in fmantieele moeilijk heden verkeerend het bezoek krijgt van een belastingambtenaar en daardoor een sterken zenuwschok doormaakt. Dit kwam later nog duidelijk tot uiting indien haar woorden werden toegeroepen. Het woord „bloem" was bijv. als zoodanig indifferent, „belasting ambtenaar" echter sterk different. Dit kwam aldus naar voren bij het psycho-galvanisch phaenomeen X Een humoritisch verhaal moge in dit verband hier volgen. Een simulant, die aan één oor doof zou zijn, werd op deze manier psycho-galvanisch onderzocht. Het zieke oor werd van de lucht- geleiding afgesloten en de proef ingezet. Op de gestelde vraag „Hoe heet U reageerde hij normaal: De spiegel-galvanometer gaf een geringen uitslag. Er mede in kennis gesteld, dat met deze proef doofheid kon worden aange toond, werd nu het gezonde oor afgesloten. Weer werd de vraag gesteld „Hoe heet U De emotie, die de patiënt nu doormaakte hij verkeerde in spanning of hij zich al dan niet zou verraden veroorzaakte een belangrijk grooteren uitslag van den galvano meter De film bleek te klein. Intusschen is gebleken, dat de emotie door den wil kan worden gedempt. Het „inhouden" van de emotie komt eveneens m de psycho-galvanische reflex tot uiting. Kan men bewust een onver schillige houding aannemen ten aanzien van den komenden prikkel, dan wordt de curve lager. Aldus is omgekeerd de sterkte van den wil eveneens te meten (Abramowsky). Men kan een onlust-emotie verdrijven door er bewust een andere of anderen voor in de plaats te zetten. Primitieve volken 159 Bloem"„Belasting-ambtenaar."

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 75