Wij merken hierbij op, dat de inzichten m.b.t. de beteekenis van een „muskieten vloot" voor de defensie van Ned.-Indië" verdeeld zijn. UIT DE He KAMER. Aan het Voorloopig Verslag betreffende de begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1939 (Zitting 1938-1939 4 nr. 66) ontleenen wij de volgende m.b.t. het Kon. Ned.-Ind. Leger dhor de leden gemaakte opmerkingen. 171 In addition, naval men say, such a fleet will give the nation a training and ,,sea-mindedness" that will be invaluable in the event a larger force is ever contemplated. At the same time, they foresee a certain prestige that will come to the nation 'as a whole by the possession of a navy. Several of the major powers have shown considerable interest in the little vessels. Italy is said to have a force of them in the Medi terranean to protect the coastline and England is also using them for protection of the home waters. The United States possesses none at present, but the last naval appropriation bill provided funds for the construction of several experi mental craft of this kind. There has been speculation in some circles that this country may co-operate with the Philippines in building up the islands' mosquito fleet by permitting the use of some of the types developed here. British United Press. I Onder de bestaande internationale omstandigheden kon men zich vrijwel algemeen met de versterking van het Nederlandsch-Indische leger vereenigen. Eenige leden maakten er bezwaar tegen, dat de Indische defensie grondslagen, ondanks de veranderingen in de internationale verhou dingen, nog vasthouden aan de oude stelling, dat de weermacht in de eerste plaats gericht is op de handhaving van de binnenlandsche rust en orde en eerst in de tweede plaats op de bescherming van het land tegen een buitenlandschen aanvaller. Naar het oordeel dezer leden behoort de Indische weermacht in de eerste plaats gericht te zijn tegen een buitenlandschen aanvaller in eendrachtige samenwerking met alle krachten in het binnenland. Vele andere leden achtten gegeven het feit, dat de defensie grondslagen er eenmaal zijn de vraag, in welke volgorde de onderscheidene doeleinden der Indische weermacht moeten worden opgesomd, slechts van academisch belang. Het voornaamste is, dat voor een ieder onomstootelijk vaststa, dat de Indische weermacht elk geweld jegens ons grondgebied, waar dan ook gepleegd, onmiddellijk met geweld wil en kan beantwoorden. Hieromtrent nu bestaat geen twijfel, gezien de ondubbelzinnige verklaringen van den Minister op blz. 12 der Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Indische begrooting voor 1938 en die, weergegeven op de blz. 729 en 730 van de Handelingen dier Kamer, Zitting 1937-1938. Dat het hier niet bij woorden blijft, is duidelijk voor ieder, die weet, welke verster king onze weermacht te land, ter zee en in de lucht heeft ondergaan en nog steeds ondergaat. Zou men nu in de defensiegrondslagen

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 87