182 gegrond op zijn belevenissen aan het nationalistische front (door W. und W. ontleend aan J.R.U.S.I. Aug. '38 en van commentaar voorzien). In het kort laten we het voornaamste volgen. Het optreden van de lu.str.krn. in Spanje wordt belangrijk begunstigd door de aanwezigheid van talrijke natuurlijke landingsterreinen. In de Ebrovlakte werden in korten tijd en zonder veel werk dozijnen landings terreinen gereed gemaakt. Een daarvan, Tudela, was van zulk een capaciteit, dat daarop voor den aanval op Hueska 250 vlgn. konden worden gereed- gesteld (welk een waakstuk anders en waarvoor was dit noodig als er zooveel terreinen beschikbaar waren? R). Een tweede verrassing bezorgt Poulain ons waar hij wijst op het succes van het jachtvlg., zelfs op goedbewapende bommenwerpers (men bedenke echter, dat Fr. zijn luchtverdediging voor een zeer groot deel op jagers baseert). De jachtvliegers verzekerden hem, dat aanvallen recht van achteren, gedekt door den motor, tamelijk ongevaar lijk waren (het zij terloops opgemerkt, dat een jachtvlieger in een éénmoto- rigen jager met vaste bewapening altijd in de aanvalsrichting door den motor gedekt is). Een ander voordeel van het jachtvlg. is de grootere nauwkeurig heid van het vuur der vaste mitrailleurs. Om dezelfde reden heeft de jager en het attackvlg., vooral bij onder een hoek van 30° naar beneden gerichte wapens, een bijzonder geduchte waarde tegen gronddoelen, speciaal autocolonnes. Bij bomaanvallen werd meestal m.h.o. op de verrassing de tactiek van de geluidlooze nadering toegepast (glijvlucht van groote hoogte). Voorts zijn de bomb.afdn. steeds beschermd door een zoodanige hoeveelheid jagers, dat dan te verwachten vijand het hoofd kan worden geboden. Niet zelden werd een afd. van 5 bwn. beveiligd door 30 en meer jagers. Werden de begeleidende jagers in het steeds massale luchtgevecht verslagen dan bleef den bwn. niets anders over dan op de snelste wijze te verdwijnen. Hierbij werd opge merkt, dat moderne vlgn. met uitschuifbaren schiettoren van het gebruik daarvan afzagen terwille van de hoogere snelheid bij ingedraaiden toren. De waarschuwingsdienst werkte aan nationalistische zijde zoo goed, dat in vele gevallen 5 min. na het overvliegen van het front door vij.vlgn. een jachtafd. reeds in de lucht was. Nachtaanvallen, hoewel^ voor de bwn. aangewezen, werden weinig uitgevoerd, aangezien de militaire doelen dan zeer moeilijk te vinden zijn. Slechts groote snelheid beveiligt de bwn. zoowel tegen jagers als tegen lu.afw.geschut. Onderlinge ondersteuning van in verband vliegende bwn. wordt echter des te moeilijker. Gericht vuur naar de flanken zou niet meer mogelijk zijn. Zeer groote beteekenis heeft de geconcentreerde inzet van de lu.str.krn. voor de gevechtshandelingen op den grond. Zij hebben hierbij de taak van de cavalerie goeddeels overgenomen: opklaring, ingrijpen in het gevecht, vervolging. Ook als artillerie treedt het luchtwapen op, vooral op beslissende gevechtsmomenten. En dan meer door de moreele als de materieele werking, welke laatste betrekkelijk gering is. Vooral de 50 kg bom werd bij de vijand.inf. gevreesd. Oorlogsvlgn. kunnen niet eenvoudig en sterk genoeg gebouwd zijn, bestand tegen weer en wind. Dit laatste is een pleidooi voor metalen vlgn. Deze hebben echter het nadeel, dat beschadigingen met eenvoudige hulpmiddelen niet zijn te herstellen (hetgeen juist, doch slechts één kant van het veelzijdige aspect). Troepentransport door de lucht. (Luftwehr, Juli 1938). Een samenvatting van verschillende meeningen over dit onderwerp. De meeste plaats wordt ingeruimd aan de ideeën ter zake door Mj. Godfrey gepubliceerd in het J.R.U.S.I. Deze voorziet het transport van groote troepen machten (één a twee brigades) per vliegtuig naar een gebied in den rug van den vijand. Voor het gelijktijdige transport zijn 120 transportvlgn. a 2 ton nuttige last noodig. Gnl. v.d. Hoog is in den Mil. Spec, van meening, dat een dergelijke landing uit de lucht nog heel wat meer gevaren met zich brengt dan een landing uit zee. Hebben zij wellicht in de groote vlakten van Oost- Europa eenige kans van slagen, in het Westen staat de zaak geheel anders.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 98