193 chirurgisch ingrijpen binnen een bepaalden tijd ter voorkoming van sepsis a.a. absoluut noodzakelijk was. Dit heeft in den beginne, toen de uitkomsten der pracK zoo geheel in strijd waren met de theoretisch geconstrueerde verwachtingen tot geen geringe consternatie aanleiding gegeven. Na het ontstaan eener verwonding heeft men twee tijdpeiken 1den"1 tijd, gedurende welken de zich in de wond bevindende bacteriën nog niet in de diepte zijn doorgedrongen (volgens Friedrich bedraagt deze 6-8 uur op grond van practische ervaringen uit den wereldoorlog bleek primaire wondexcisie echter vaak nog na 12-24 uur te gelukken) 2 de periode, waarin de microörganismen reeds bezig zijn in de diepte door te dringen en min of meer ernstige locale en algemeene verschijnselen beginnen te geven. De primaire operatieve wondbehandeling (wondexcisie) is derhalve alleen mogelijkbij versche verwondingen, liefst niet ouder dan 8 uur Het streven moet dus zijn eiken patiënt, wiens letsel een operatieve behandeling noodig maakt zoo snel mogelijk af te voeren. Eerst moet de gewonde echter voor het vervoer geschikt worden gemaakt door een voorloopige wondbehandeling, welke zich tot het uiterst noodzakelijke moet beperken en door de artsen voorste lijn of op de hulpverbandplaatsen dient te geschieden. De schrijver waarschuwt tegen het uitwasschen, onnoochg manipuleeren aan of sondeeren van wonden omdat daardoor kiemen naar de diepte worden versleept terwijl verklevingen van weefselspleten en bloedvaten, welke als het ware een beschuttenden wal vormen en het binnendringen van bacteriën beletten daardoor worden opgeheven. Bij de voorloopige wondbehandeling speelt de bloedstelping een groote rol. Alleen bij gevaar voor verbloeding mag onmiddellijk in de wond worden gemanipuleerd. Wonden welke ouder zijn dan 6-8 (12-24) uur, komen met meer m aanmer king voor primaire wondexcisie. De reeds in de weefsels der omgeving binnengedrongen kiemen kunnen namelijk met het mes met meer worden achterhaald, terwijl men bovendien door een te aggressieve therapie m stadium de barrière zou verbreken, welke het lichaam gevormd heeft tegen rlc* binnendringende ziektekiemen. In den laatsten tijd wordt bij verwondingen met veel succes gebruik gemaakt van levertraanzalf (unguentolan) die rijk is aan vitaminen A en D en een goeden invloed zou hebben op het genezingsproces. Bij granuleerende wonden welke een necrotisch beslag vertoonen en een stinkend secreet afscheiden wordt tegenwoordig met bijzonder gunstige resultaten bet toegepast; de wond wordt hierbij met poedervormig ureum bestiooid, dat desodoriseerend werkt en eiwit oplost, terwijl het gezonde granulatievorming stimuleert. „The Lancet" 5 November 1938. Bescherming der particuliere belangen van in oorlogstijd onder de wapenen komende geneeskundigen. De British Medical Association heeft een regeling ontworpen om de practijk van artsen, dóe voor oorlogsdienst zouden worden opgeroepen te beschermen. Hiertoe behooren de bepalingen, dat de ziekeidon^practijk gedurende den noodtoestand en nog een jaar daarna tegen de helft van het honorarium moet worden waargenomen, waarbij den waarnemer de onkosten (medicijnen en vervoerkosten) ten volle moeten worden uitbetaald. De b J den afwezigen arts ingeschreven verzekerden moeten allen op diens lijst blijven staan. Voor gedurende dien tijd nieuw ingeschreven verzekerden moet den waarnemer het volle honorarium worden uitgekeerd. In ieder district wordt een commissie voor deze aangelegenheid benoemd. Bij de Insurance Committees in Engeland, die het beheer voeren over nationale ziekteverzekering, is eenige ontstemming gerezen, omdat zij m deze regeling niet gekend zijn. The Lancet acht deze aanmerking met ongegrond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 109