vijandelijke vloot. Doordat het weer zeer slecht en het zicht vrijwel nihil was, bevond de Lexington zich zoo dicht bij de vijandelijke vloot toen het weer plotseling opklaarde, dat het schip op een afstand van 15 km door het slagschip California en vier andere schepen onder artillerievuur genomen werd. Het werd buiten gevecht gesteld voor er een vliegtuig was gestart. De schepen, welke voor dekking van het vliegkampschip Saratoga waren aangewezen, waren dit schip door de mist kwijt geraakt en werden door den kruiser Detroit in den loop van den volgenden nacht ontdekt en radiografisch gemeld. De Saratoga was het gelukt een gunstige opstellingsplaats in te nemen op ongeveer 100 mijl uit de kustbij het aanbreken van den dag startten ongeveer 100 vliegtuigen voor een aanval op de sluizen bij Miraflores en Pedro Miguel. Daar de melding van den kruiser Detroit de leiding der verdediging te laat had bereikt, gelukte het den aanvallenden vliegtuigen de sluizen te bereiken en hun bommenlast af te werpen. Op den terugtocht werden vier vlieg tuigen gedwongen te landen. Terwijl de Saratoga de terugkeerende vliegtuigen weer opnam werd het schip echter door blauwe slagschepen beschoten. Deze slagschepen waren toegesneld op de melding van de Detroit. Aangezien de Saratoga een snelheid van 31 knoopen kan halen, had het schip deze beschieting gemakkelijk kunnen ontloopen,' hetgeen echter tot gevolg zou hebben gehad, dat alle vliegtuigen verloren zouden zijn gegaan, daar het vliegbereik dezer vlieg tuigen slechts gering is. De Aroost had intusschen ook een rustige plaats gevonden haar zware bommenwerpers waren gestart voor een aanval op den Gatun-dam. Na een langen tocht over den Istmus wierp het vliegtuig, dat deze afdeeling voorstelde, zijn bommenlast op den dam afdaarna werd het gedwongen te landen. In den nacht na den derden dag liep de roode vloot de golf van Panama binnen. De bedoeling was, de sluizen van Miraflores door artillerievuur te vernielen. Den verdediger was deze manouvre bekend geworden door meldingen van de eigen kruisers en torpedojagers, maar hij kon tegen deze overmacht geen stand houden. Om de sluizen echter met vuur te kunnen bereiken moesten de slagschepen zoo dicht mogelijk bij de kust komen. De beschieting zou met de 35 en 37,5 cm vuurmonden met behulp van luchtwaarneming plaats hebben, opdat de roode vloot nog buiten zicht van de kust kon blijven. Buiten zicht der in de golf gelegen kleine eilanden kon men echter niet blijven. Om deze beschieting voorts mogelijk te maken moest het overwicht in de lucht worden bevochten. Reeds voor het aanbreken van den vijfden dag begon een inten sieve lucht-actie. De partijen werden over en weer verkend door luchtstrijdkrachten, gebombardeerd door de bommenwerpers en bestreden door de jacht-vliegtuigen. Aan beide zijden werden 204

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 10