slecht en dit zal wel de hoofdoorzaak geweest zijn dat het moeder schip niet werd ontdekt. Besloten werd deze watervliegtuigen bij verrassing aan te vallen. Te 13.15 uur kreeg een afdeeling gevechtsvliegtuigen opdracht de waargenomen vliegbooten te vernietigen. Na een vlucht van ongeveer 400 km vielen zij de vliegbooten verrassend aan en keerden na een onafgebroken vlucht van meer dan 800 km naar hun basis Oalnu terug. Een uur voor het aanbreken van den volgenden dag startten 2 afdeelingen bommenwerpers (landvliegtuigen) van Pearl Harbour. Deze formatie ontving radiografisch bericht van een uitgezonden verkenningspatrouille, welke te 6.50 de beide vlieg kampschepen had waargenomen. Tegen deze twee schepen werd nu de aanval gericht. De beide schepen bevonden zich in de nabijheid van Barbers Point. Bij de nadering der aanvallende vliegtuigen zonden de schepen 24 jagers de lucht in, maar toen deze de hoogte der bommenwerpers hadden bereikt was de aanval reeds gelukt en waren op het eene schip 8 en op het andere 7 bommen geworpen. Doordat aan de vliegkampschepen schade was aangebracht werden de manoeuvres voor dien dag gestaakt. De scheidsrechters stelden vast, dat de Saratoga buiten gevecht was gesteld en geen dienst meer doen kon. Intusschen hadden 2 afdeelingen jachtvliegtuigen en 1 afdeeling gevechtsvliegtuigen een gevecht aangegaan met de uitgezonden bommenwerpers van de blauwe partij. Den volgenden dag werden te 3.30 de vijandelijke transport schepen gesignaleerd, waarop de luchtmacht van den verdediger bevel ontving zich gereed te houden voor een bombardement. Te 3.46 meldde een nachtelijke verkenningspatrouille de juiste positie van de transportvlootte 4.35 stegen de bombardements vliegtuigen op en verzamelden zich boven Schofield Barracks met de afdeeling jagers, die voor bescherming was aangewezen. Te 5.15 werd de transportvloot gebombardeerd, waarbij gebruik werd gemaakt van valschermlichten ter verlichting van de te bombardeeren vloot. De scheidsrechters beslisten, dat 3 schepen getroffen waren. Op den terugtocht werd een afdeeling vijandelijke torpedovliegtuigen waargenomen en verrassend aangevallen, waardoor 5 vliegtuigen buiten gevecht werden gesteld. In den namiddag van den Hen Februari ontdekte een patrouille jagers van de roode partij een vliegkampschip van de blauwe partij op 110 km van Oahu. Op het landingsdek waren een 60-tal vliegtuigen opgesteld. Daar echter de draagwijdte der radiotoe stellen der jagers niet voldoende was om het bericht over te seinen naar de leiding der verdediging, moesten de jagers terug- keeren naar hun basis en van daaruit het bericht telefonisch doorgeven. Snelheid van handelen was nu geboden. Twee jachtvliegtuigafdeelingen, waarvan elk toestel slechts was uitgerust met 2 brand- en explosiefbommen van 45 kg, stegen 207

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 13