te 17.45 op, bereikten het vliegkampschip te 18.21, juist voor zonsondergang en voerden een verrassenden bommenaanval op het schip uit. Deze aanval werd in duikvlucht uitgevoerd, door van 3000 m hoogte op het doel te steken en op 300 m de bommen af te werpen. Het vliegdek van de Saratoga werd geraakt en het schip buiten gevecht gesteld. In de duisternis keerden de vliegtuigen te 19.00 te Honolulu terug. Te 1.50 werd de transportvloot gesignaleerd voor de westkust van Oahu, door zoeklichten der kustbatterij en valschermlichten der uitgezonden verkenningsvliegtuigen verlicht. Te 5.25 werden de schepen door de afdeeling bommenwerpers aangevallen, terwijl de gevechts vliegtuigen de debarkementsmiddelen bestookten met mitrailleur- vuur en lichte bommen. De jagers werden bij het aanbreken van den dag ingezet ter bestrijding van de luchtstrijdkrachten van de vloot. Het vliegterrein der verdediging Luke Field stond onder vuur der schepen, zoodat de terugkeerende vliegtuigen, daarover radiografisch ingelicht, op een ander terrein moesten landen, ten einde bedrijfsstoffen en munitie in te nemen. Deze werkzaam heden vorderden slechts 30 minuten, waarna zij weder konden opstijgen en hun aanval op de vloot voortzetten. Te 9.30 werden de manoeuvres beëindigd. Het verloop dezer manoeuvres heeft hij de aanvoerders en scheidrechters de meening doen post vatten, dat een landing moet mislukken, indien de verdediger de beschikking heeft over een sterke luchtmacht. Zware verliezen worden door de landende troepen geleden. Ook de transportvloot en den hegeleidenden oorlogs- en vliegtuigmoederschepen staat dit te wachten, alvorens met de eigenlijke landing een aanvang kan worden gemaakt. Indien niet van te voren het overwicht in de lucht is bevochten, heeft een landing weinig kans van slagen. Het succes der vliegkampschepen hangt af van de doelmatigheid der bescherming, die deze schepen genieten van de hen begelei dende oorlogsschepen en in dit verband kan men niet volstaan met bescherming van kruisers, is hiervoor de hulp van slag schepen noodig. Hoewel over de manoeuvres in het jaar 1933 geen gegevens door de Amerikaansche autoriteiten vrij zijn gegeven, kan het volgende worden medegedeeld. De blauwe verdediger had tot taak de Westkust der Vereenigde Staten te verdedigen tegen luchtstrijdkrachten, die van vliegkamp en andere oorlogsschepen kunnen opstijgen. Hij beschikte over 10 slagschepen, 9 kruisers, 41 torpedojagers en 2 verouderde vliegkampschepen, waaraan nog was toegevoegd een aantal kleinere oorlogsschepen en hulpschepen, in totaal 108 bodems. De 208

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 14