luchtmacht bestond uit 150 vliegtuigen van verschillend type, gedeeltelijk op de schepen, gedeeltelijk op vliegvelden gesta- tionneerd. De roode aanvaller had tot opdracht de kust met zijn zeemacht zoo dicht mogelijk te naderen, terwijl de vliegtuigen dan daarna niet alleen de vijandelijke schepen, maar ook de belangrijke objecten op het land moesten aanvallen. Hiervoor kwamen bijv. in aanmerking dokken, werven, krachtcentrales, oliebronnen en olietanks, enz. Deze partij beschikte over 2 vliegkampschepen, 7 kruisers en 2 snelle oiietankschepen, welke laatsten een snelheid van 34 mijl konden ontwikkelen, waardoor de vloot zeer mobiel werd. Het luchtwapen bestond uit 175 vliegtuigen van verschil lend type. De verdeeling der strijdkrachten kwam ongeveer overeen met de sterkteverhouding AmerikaJapan, waarbij de aanvaller een overwicht had van lichte, snelle schepen en vliegtuigen. De verdediger was voorts nog in het nadeel in verband met de ver deeling zijner vliegtuigen over verschillende steunpunten. Het verloop der manoeuvres is om begrijpelijke redenen niet gepubliceeerd. Wel zijn enkele uit deze manoeuvre volgende conclusies bekend gemaakt, n.l. Luchtaanvallen hebben slechts dan hans van slagen indien de vliegtuigen ondersteund worden door een sterke vlootwaarbij slagschepen. Vliegkampschepenslechts beschermd door kruisers, mogen zich niet te dicht op de kust wagen, daar zij anders een zeer groote kans hebben om spoedig buiten gevecht gesteld te worden. Ten slotte bleek de actieradius der op de vliegkamp schepen ingedeelde vliegtuigen te gering Een vergrooting met ongeveer 200 mijl werd gewenscht geacht. De manoeuvres van 1934 staan weer in het teeken van het Panamakanaal. In April en Mei werden in deze omgeving oefe ningen gehouden, welke te splitsen zijn in vier onderdeelen n.l. 1. Vaart naar het Panamakanaal, 2. Aanval op het Panamakanaal, 3. Doorvaart door het kanaal, 4. Manoeuvres in de Caraibische zee. Het aantal deelnemende schepen bedroeg 113, terwijl 300 vlieg tuigen op de vloot ingedeeld waren. Aan landings- en andere troepen namen ongeveer 48.000 man deel. Bij den aanval op het kanaal kwamen hier nog de troepen en vliegtuigen van de kanaalzone bij, waardoor het totaal kwam op 400 vliegtuigen en 68.000 man. Den 9en April verliet de vloot de oorlogshaven San Diego voor de vaart naar het Panamakanaal. Aan dezen tocht werden enkele kleine oefeningen verbonden, welke ten doel hadden, ervaring op te doen met vliegbooten en de samenwerking dezer 209

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 15